Scholz na summitu EU obhajoval národní programy proti vysokým cenám energií

foto Tisková konference na závěr neformálního summitu Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad. Německý kancléř Olaf Scholz.

Praha - Na summitu Evropské unie se podařilo odstranit nepochopení ohledně plánu německé vlády na zmírnění dopadů vysokých cen energií v objemu 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun). Řekl to německý kancléř Olaf Scholz po skončení neformálního summitu EU v Praze. Scholz dnes německý program znovu obhajoval a zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, jmenovitě Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

"Využil jsem příležitost, abych svým protějškům balíček vysvětlil a zasadil ho do evropského kontextu" řekl Scholz a dodal, že summit určitě přispěl k odstranění nedorozumění. Scholz řekl, že je důležité snížit ceny zemního plynu a připustil, že vyřešení problému vysokých cen lze dosáhnout jen společně. Zároveň ale obhajoval opatření na národní úrovni. Podle něj jsou nezbytná a budou muset být přijímány ve všech zemích. "Takové programy jsou plánovány, nebo už byly uskutečněny i jinde," podtrhl. "Nejsem si jistý, zda bude společné evropské řešení, ale nadále o tom diskutujeme," řekl také šéf německé vlády.

Scholz naznačil, že snížen ceny plynu lze dosáhnout v součinnosti s vývozci této energetické suroviny, například s Norskem a Spojenými státy. Evropa podle něj potřebuje dlouhodobé kontrakty o dodávkách plynu s různými dodavateli. V posledních letech mnohé evropské státy sázely na krátkodobé dohody, řekl kancléř.

Německá vláda v posledních dnech čelila v EU rostoucí kritice především menších zemí za svůj plán vynaložit na zmírnění dopadů vysokých cen energií až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU, řada šéfů států a vlád tak dnes při příchodu zdůrazňovala potřebu společného evropského řešení problému.

Lídři EU dnes jednali mimo jiné o možnosti zastropovat velkoobchodní ceny plynu. Debatovali také o bezpečnosti dodávek. Dnešek pojali jako přípravu před formálním summitem EU za dva týdny v Bruselu.

Ke stanovení cenového stropu se přiklánějí země jako Polsko, Francie, Itálie či Španělsko. Německo spolu s Nizozemskem či severskými státy se zatím staví proti s obavami, že by strop zásadně narušil fungování trhu a mohl způsobit nedostatek plynu. Pokud jde o nové zdroje plynu, je ve hře je například i stavba plynovodu MidCat, který by propojil Katalánsko s jihem Francie. Podporuje ho Španělsko či Německo, zatímco Paříž se dosud stavěla proti projektu.

K možnému zastropování cenu plynu se dnes Scholz vyjádřil spíše skepticky. "Chci říci, že v této otázce nemáme žádná myšlenková tabu a žádné ideologické spory. Je ale také jasné, že každý zásah do trhu, každé stanovení cen automaticky vyvolává otázky ohledně bezpečných dodávek. Proto musíme tyto věci velmi důkladně prodiskutovat a také připravit," zdůraznil Scholz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď