Schodek rozpočtu stoupl na rekordních 195,2 mld. Kč, opozice to kritizuje

foto Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy korun. Loni ke konci června byl schodek 20,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Letošní červnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci června nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2010, a to 75,7 miliardy korun. Vláda se ani symbolicky nepokusila uspořit na vlastním provozu, kritizuje opozice.

V červnu se tak deficit rozpočtu prohloubil o 37,8 miliardy Kč. "Zatímco v předchozích letech bylo tradičně přebytkové hospodaření v červnu výrazně podpořeno inkasem daní z příjmů právnických osob, v letošním roce převažuje efekt propadu ekonomické aktivity a dopady opatření financovaných státním rozpočtem na pomoc zaměstnanosti, domácnostem a firmám," uvedlo ministerstvo.

Sněmovna v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun a tento týden pustila do druhého čtení projednání návrhu na zvýšení schodku na 500 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

"Podobně jako v předchozích měsících jde o suverénně největší schodek pro dané období, který se navíc bude v příštích měsících dále zvyšovat. Zatímco příjmová strana trpí ochromenou ekonomickou aktivitou, která tudíž negeneruje daňové výnosy, ta výdajová nese tíhu záchranných programů," komentoval čísla analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Pokud nepřijde druhá vlna pandemie, finální deficit hospodaření státu by mohl být nakonec nižší než 500 miliard Kč, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. Současný rozpočet totiž obsahuje rezervu 60 miliard Kč, zároveň se patrně nestihnou vyčerpat navýšené prostředky na investice. "Nyní tak počítáme s deficitem asi 450 miliard, tedy 8,5 procenta HDP," odhadl.

Příjmy rozpočtu ke konci června meziročně klesly o 44,2 miliardy na 699,7 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 51 miliard na 591,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 130,4 miliardy na 894,9 miliardy korun.

Inkaso daně z příjmu právnických osob ke konci června kleslo meziročně o 17,3 miliardy na 90 miliard korun. Důvodem je podle MF především posun lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 a možnost jejího zaplacení až 18. srpna, které zajišťuje hotovost firem během recese. Dále jde o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů právnických osob.

Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo o 8,2 miliardy na 127,3 miliardy korun. V tomto případě se především negativně projevil meziroční pokles maloobchodních tržeb v březnu a v dubnu. Příjem tlumily i nižší sazby daně u pravidelné hromadné dopravy od loňského února, na teplo a chlad od letošního ledna a na stravovací služby a další služby a zboží od letošního května, upozornil úřad.

V případě výdajů rostly především běžné výdaje, a to meziročně o 15,5 procenta, tedy o 111,7 miliardy, na 830,4 miliardy korun. Kapitálové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 40,8 procenta, tedy o 18,7 miliardy, na 64,5 miliardy korun.

Zvýšená potřeba ochranných pomůcek a dalšího materiálu v souvislosti s řešením pandemie koronaviru se projevila i v neinvestičních nákupech a souvisejících výdajích státu, které vzrostly o 7,7 miliardy Kč. Jen za poslední čtyři měsíce roku dosáhly nákupy materiálu 9,8 miliardy Kč, meziročně o 6,3 miliardy více, informovalo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci června 339,4 miliardy korun, meziročně o 39,9 miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 253,4 miliardy korun.

Hospodaření státu v mil. Kč:

leden-červen 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
saldo -71.722 -31.518 1453 22.646 40.645 4620 -5,9 -20,7 -195,2

 

Zdroj: MF

Vláda se nepokusila uspořit na provozu, kritizuje opozice

Vláda se ani symbolicky nepokusila uspořit na vlastním provozu. V návaznosti na rekordní červnový schodek státního rozpočtu v tomto ohledu shodně kritizovali kabinet členové sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (TOP 09) a Věra Kovářová (STAN). Podle Romana Onderky (ČSSD) je deficit logický, protože ekonomika i spotřeba se zastavily. Politici to sdělili na dotaz ČTK.

"Není to překvapivý výsledek. Vláda samozřejmě není vinna propadem příjmů, to je způsobeno pandemií (koronaviru). Ale to, co nesmírně vládě kladu za vinu, je, že se nepokusila ani symbolicky uspořit na svém vlastním provozu. Je to nesmírná arogance, když všechny firmy, které bojují o život, teď musejí snižovat své provozní náklady až na dřeň, aby přežily, a vládní úřady se chovají, jako kdyby žádná krize nebyla," řekl ČTK šéf poslanců TOP 09 Kalousek. Ušetřit se podle něj dalo několik desítek miliard korun.

Hnutí STAN podle své místopředsedkyně Kovářové čekal propad ekonomiky i bez koronaviru. "My byli konstruktivní, ale měla se pomoc vydávat efektivně - rozhýbat lokální ekonomiku přes projekty v regionech, nečekat, co se bude dít, a nenechat obce projekty rušit kvůli propadu," uvedla. Některá opatření, například záruční program COVID III, se podle Kovářové rozbíhají se zpožděním.

"Dlouhodobě upozorňujeme, že je třeba restrukturalizovat výdajovou složku - méně byrokracie, více digitalizace, udržitelnost důchodů a efektivní přerozdělování sociálních dávek. Vláda bohužel alespoň symbolicky neprojevila vůli k úsporám s konstatováním, že na to nemá čas," dodala.

Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) je schodek velký, výběr sociálního pojištění ale naznačuje, že by se rozpočet mohlo podařit udržet v mantinelech novely, která leží ve Sněmovně. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 51 miliard na 591,2 miliardy korun. O návrhu na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu až na 500 miliard korun by poslanci měli hlasovat za týden.

Statutární místopředseda ČSSD Onderka považuje schodek za logický vzhledem k tomu, že firmy se v době nouzového stavu zastavily a lidé příliš neutrácejí. "Na daních má stát minus 220 miliard. K tomu započítejme navýšení výdajů (nejen rozpočtovaných, jako důchody nebo sociální dávky) s ohledem na pandemii. Nelze dle mého názoru tak jednoduše srovnávat letošní rok s těmi předešlými. Takovou situaci, jaká nás v celé Evropě potkala ve vztahu k onemocněním nového typu koronaviru, neočekával žádný ekonom," napsal ČTK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď