Schodek rozpočtu stoupl na rekordních 192 miliard Kč

foto Ilustrační foto - Tisícikorunové bankovky, tisícikoruny.

Praha - Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně klesly o 26,2 miliardy na 441,8 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 21,7 miliardy na 374,6 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 72,1 miliardy na 633,8 miliardy korun.

MF zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního dubna 313,1 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 202,3 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 26,9 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 83,9 miliardy korun. Za letošní leden až duben MF celkovou pomoc vyčíslilo na 95,1 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo ke konci dubna meziročně o zhruba dvě miliardy na 88,2 miliardy korun. "Čistě za měsíc duben bylo inkaso na úrovni veřejných rozpočtů meziročně vyšší o 10,5 miliardy korun," upozornilo MF. Hlavními příčinami jsou podle úřadu mimořádný propad inkasa v dubnu 2020 v důsledku propuknutí pandemie, vyšší počet pracovních dní v roce 2021 a také faktický posun lhůty pro podání přiznání a zaplacení daně za zdaňovací období únor 2021 do 15. dubna 2021.

Výběr daně z příjmu fyzických osob meziročně klesl o 13,9 miliardy korun na 25,5 miliardy korun. Důvodem je podle MF především vliv daňových změn účinných od letoška, tedy například snížení zdanění a zvýšení slevy na poplatníka.

V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci dubna vydal 595 miliard korun, meziročně o 73,2 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 1,1 miliardy na 38,8 miliardy korun. "Kapitálové výdaje jsou počátkem roku tradičně nižší, což souvisí s realizací investic převážně ve druhé polovině roku," uvedlo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci dubna 234,8 miliardy korun, meziročně o 11,8 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 178,7 miliardy korun.

Na celý letošní rok je nově schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 320 miliard korun.

Za celý loňský rok ovlivněný dopady pandemie skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun.

Analytici nadále počítají se schodkem kolem 400 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu by mohl při nynějším vývoji podle ekonomů oslovených ČTK dosáhnout za celý rok schválených 500 miliard korun. Zároveň ale analytici očekávají ve druhé půlce roku oživení ekonomiky a s tím spojené daňové příjmy. Proto také nadále počítají spíše se schodkem kolem 400 miliard korun. Ekonomové také připomněli, že schodek rozpočtu ke konci dubna dosáhl celoroční výše rozpočtu v roce 2009, kdy vrcholila finanční krize. Také upozornili na dnešní varování ratingové agentury Moody´s, že Česko nemá plány na konsolidaci veřejných financí. Vyplývá to z jejich odpovědí pro ČTK.

"První třetina roku ukázala skokové zhoršení deficitu státního rozpočtu na historicky nejhlubší úrovně. Současný trend by pravděpodobně vedl k naplnění plánovaného schodku 500 miliard korun. My však očekáváme, že druhá polovina roku podpoří daňové příjmy a zároveň sníží tlak na výdajovou stranu. Navíc řadu položek lze považovat již za předfinancované," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Celkově tak nadále očekává, že státní rozpočet skončí letos s deficitem kolem 400 miliard korun.

"Třetina roku je za námi a deficit rozpočtu se blíží dvěma stům miliardám. Zdá se tak velmi pravděpodobné, že půlbilionový schodek už není úplně nepředstavitelný. V každém případě rekordnímu deficitu v letošním roce ČR nejspíš neujde a její dluh zdolá metu 2,6 bilionu korun a jak v absolutním, tak i v relativním vyjádření dosáhne nejvyšší hodnoty v historii," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila schodek státního rozpočtu i přes aktuální výsledky směřuje spíše k celoročnímu deficitu kolem 400 miliard korun. "Jakkoliv se může aktuální schodek rozpočtu v českém kontextu jevit jako zcela utržený ze řetězu, jeho trajektorie nadále míří spíše níže než na aktuálně schválený deficit ve výši 500 miliard korun," uvedl.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že kvůli vývoji veřejných financí již od příštího roku nebudou ratingové agentury tak shovívavé, jako byly loni a letos. "Dnes "zdvihla prst“ agentura Moody’s, která upozornila na to, že mezinárodní investorská obec postrádá právě věrohodnou strategii ozdravování tuzemských veřejných financí," připomněl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 10. května 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď