Schillerová navrhne snížit digitální daň ze sedmi na pět procent

foto Ilustrační foto - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje navrhnout snížení připravované digitální daně ze sedmi na pět procent. Musí to ale podle ní schválit koaliční rada. Účinnost daně chce posunout na počátek roku 2021. Schillerová to řekla v České televizi.

Projednávání digitálně daně dnes opět přerušil sněmovní rozpočtový výbor. Doporučení Sněmovně by mohl vydat na dalším jednání 10. června. Před daní, která by dopadla mimo jiné na velké americké firmy, již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King. Možných odvetných opatření USA se obávají i české firmy.

Snížení daně odůvodnila Schillerová tím, že je nejvyšší ze zemí, které daň chtějí zavést nebo už zavedly. Na to již dříve upozorňovali někteří poslanci.

Posunutí účinnosti zákona o digitální dani na příští rok pak ministryně odůvodnila tím, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připravuje celosvětové řešení. V takovém případě by podle ní Česko přejalo právě řešení OECD, které by nahradilo připravované řešení.

Prozatím navrhovaná sedmiprocentní digitální daň se má vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Podle vládního návrhu má zákon vstoupit v účinnost 15. dnem po vyhlášení ve sbírce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď