Schillerová: Na nominaci Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny bude ANO trvat

foto Ilustrační foto - Alena Schillerová (za ANO) na snímku z 28. června 2021.

Praha - Hnutí ANO bude trvat na nominaci bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to dnes řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dostálovou ANO navrhlo ve čtvrtek, ve funkci má nahradit bývalou místopředsedkyni za ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která ke konci září rezignovala. Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana na straně vládní koalice chuť na rychlé řešení situace není. Osobně by uvítal jiného kandidáta z hnutí ANO.

"Budeme na ní trvat, paní Dostálová je zkušená politička, je druhé volební období v Poslanecké sněmovně, má zkušenost z vlády, je to velmi konsensuální, slušný a dobrý člověk a jsem přesvědčena, že by byla posilou vedení Sněmovny," řekla dnes v CNN Prima News Schillerová.

Dostálová nyní stojí v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Primě řekl, že k nominaci lidovecký poslanecký klub povede diskusi. "Jsou tady od některých poslanců výhrady k určitým krokům paní - tehdy ještě - ministryně, jsou tady určité otazníky kolem kauzy s náhradami, které snad měly jít na financování karavanu jejího manžela," řekl Jurečka.

V srpnu Seznam Zprávy informovaly, že Dostálovou prošetřovala déle než tři roky policie kvůli podezření, že svému manželovi opatřila ze státních peněz obytné auto. Podle vyšetřovatelů auto splácela z peněz určených na odměnu její poslanecké asistentky, kriminalisté podle serveru chtěli Dostálovou stíhat. Odposlechy, které policisté pořídili, ale podle Seznam Zpráv nebylo možné podle zákona použít jako oficiální důkaz.

Dostálová ale takovou interpretaci odmítla, závěry kriminalistů jsou podle ní nesmyslné. Podle Schillerové je Dostálová připravena na jednání KDU-ČSL i dalších poslaneckých klubů přinést policejní usnesení o odložení kauzy. "Vysvětlí vám detaily, odpoví vám na vaše dotazy, protože to skutečně byla bouře ve sklenici vody," řekla Schillerová. Kauzu dnes v České televizi zmínil i Rakušan. "Očekával bych, že ANO bude přicházet s volitelnými kandidáty," uvedl předseda STAN a dodal, že vládní strany chtěly respektovat nárok opozičního hnutí na místo ve vedení dolní komory. Řekl, že rychlé reakci vládních stran na personální návrh ANO nenahrává ani afmosféra ve Sněmovně, kdy opozice podle něj blokuje jednání.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ve čtvrtek uvedl, že předpokládá, že poslanci jeho strany Dostálovou ve volbě nepodpoří. Lídři dalších klubů vládní koalice nechtěli většinou na dotaz ČTK postoj předjímat. Piráti mají k Dostálové výhrady kvůli tomu, že se podle nich podílela na obstrukcích jednání Sněmovny.

Mračková Vildumetzová skončila ve vedení dolní komory v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu, podnikatel Zakaría Nemrah, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Poslankyně tvrdila, že s případem Dozimetr kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď