Schillerová: Babiš o kandidatuře na prezidenta není rozhodnut. Ambici má i SPD

foto Ilustrační foto - První den sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), 29. dubna 2022, Praha. Na snímku je předseda hnutí ANO Andrej Babiš při rozhovoru s Českou televizí.

Praha - Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) stále není rozhodnut, zda bude příští rok kandidovat na prezidenta. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Hnutí podle ní stoprocentně nějakého uchazeče do volby pošle. Ambici postavit kandidáta má podle šéfa klubu Radima Fialy i SPD. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce se jménem přijít v září.

Prezident Miloš Zeman v CNN Prima News uvedl, že Babiš mohl mít více porozumění pro jeho zdravotní stav v době, kdy byl nemocný. Nevyloučil ale, že v případě kandidatury na prezidenta může být Babiš jedním z těch, kteří budou mít jeho podporu. Babišovo vyjádření ČTK shání. Naposled v prosinci přitom Zeman zmínil, že Babiš by byl dobrým kandidátem na prezidenta.

Prezident v sobotu na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzval delegáty, aby přemluvili předsedu odborové centrály Josefa Středulu k ucházení se o post hlavy státu. Zeman by také uvítal, kdyby kandidovala Alena Vitásková. Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) oznámila už v lednu, že se chce o post ucházet. Zeman je zároveň zvědav, jak se rozhodne prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Babiš podle bývalé ministryně financí Schillerové stále není rozhodnut, zda kandidovat bude. V minulosti několikrát zmínil, že se rozhodne v září. Schillerová se domnívá, že vztahy předchozího ministerského předsedy se Zemanem jsou nadále velmi korektní. Neznamená to ale, že se vždy ve všem shodnou.

V poslední době se na některých místech v Česku objevily billboardy se sloganem "Za Babiše bylo líp". Podle Schillerové jde o připomenutí toho, že lidé začínají být nespokojeni s tím, jak vláda Spolu a Pirátů se STAN přistupuje k řešení krizí. Billboardy platí hnutí ANO.

Hnutí SPD se o kandidátovi na post hlavy státu rozhodne možná na červnovém zasedání celostátního grémia, nejpozději v září, uvedl Fiala. "Budeme určitě uvažovat o vlastním kandidátovi. Máme představu, jak by měl vypadat. Podle nás je nejdůležitější, aby hájil české občany a české národní zájmy," řekl. Nevyloučil, že by uchazečem mohl být šéf hnutí Tomio Okamura, není to však podle Fialy úplně pravděpodobné.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný zopakoval postoj koalice Spolu, že vládní strany by se chtěly o kandidátovi a formě jeho podpory rozhodnout do září. Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno řekl, že Spolu chce, aby prezidentem byl člověk, který nezpochybňuje ústavu, respektuje ústavní tradice a je jednoznačně orientován prozápadně a demokraticky.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že důležité je, aby prezidentem byl člověk hájící české zájmy. "Teď máme prezidenta, který je skrze své poradce výrazně spojen třeba se zájmy ruskými," poznamenala. Vzorem by podle Richterové mohlo být to, s jakou grácií vykonává úřad a sjednocuje zemi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Nevyloučila, že Piráti mohou podpořit kandidáta Spolu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď