Schikanederův obraz Tiché moře se dnes prodal za 7,8 milionu

foto Obraz Jakuba Schikanedera Tiché moře se vydražil 7. října 2018 v Praze za 7,8 milionu korun včetně aukční přirážky. Společnost European Arts, která jej nabízela, dneškem přinesla na český aukční trh nový způsob dražby. Při něm se v katalogu neuvádějí vyvolávací ceny, jen odhadní pásmo ceny. Pro Schikanederovu malbu činil 6,5 až devět milionů korun.

Praha - Obraz Jakuba Schikanedera Tiché moře se dnes v Praze vydražil za 7,8 milionu korun včetně aukční přirážky. Společnost European Arts, která jej nabízela, dneškem přinesla na český aukční trh nový způsob dražby. Při něm se v katalogu neuvádějí vyvolávací ceny, jen odhadní pásmo ceny. Pro Schikanederovu malbu činil 6,5 až devět milionů korun.

Dosavadním tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný v roce 2010 za 8,1 milionu korun bez provize, s dvacetiprocentní provizí kupec zaplatil 9,72 milionu korun.

Jednou z nejdražších položek dnešní aukce je rozměrná krajina od Otakara Lebedy, nabízená s cenovým odhadem čtyři až šest milionů korun. Pokud se prodá, půjde o malířův nový aukční rekord. Ten stávající má hodnotu 2,16 milionu korun. Za milionové částky se dnes nabízela i další díla. Obraz Pobřeží na Ile de Sein (odhad 4,2 až 5,2 milionu korun) od Jana Zrzavého se prodal za 4,64 milionu korun včetně přirážky.

V nabídce je také obraz Emila Filly (Zátiší s konvicí, odhad dva až tři miliony korun), několik děl Antonína Hudečka nebo jedno z děl současného umění, práce Epose 257 nazvaná 3080 transakcí. Neobvyklý artefakt se skládá z tisíců platných českých bankovek o celkové hodnotě 878.600 korun a igelitové tašky.

Ředitel aukční síně Albert Trnka ČTK řekl, že je velmi rád, že se dílo dostalo do sbírky konceptuálního umění vedle děl Krištofa Kintery, Viktora Freša nebo Jiřího Davida. Za 1,36 milionu korun Eposovo dílo koupila Galerie Zdeněk Sklenář.

Schikanederův Olej na plátně Tiché moře podle historika umění Tomáše Vlčka dosahuje maximálního účinku minimálními prostředky, jednoduchou kompozicí, suchou malbou rozptýlené barvy v rozměrné ploše obrazu. "Dílo je možné považovat za jedno z nejšťastnějších vykročení malby počátku 20. století směrem k novým koncepcím malby poloviny 20. století, které spojily minimalizovanou skladbu obrazu s tématem světla rozptýleného v ploše obrazu," uvedl Vlček v katalogu.

Schikaneder se ve své tvorbě zprvu soustředil na melancholické obrazy ze života chudých a vyvržených lidí. Oblíbenou se pak stala zejména jeho série lyrických pražských motivů, zachycujících náladu zejména v zimní podvečer, a dobových interiérů se specifickou světelnou atmosférou. Věnoval se i tvorbě portrétní a krajinářské, v závěrečném období inspirován především přímořskými motivy.

Jeho dílo proniklo do obecného povědomí až v 80. letech minulého století spolu s renesancí zájmu o výtvarné umění konce 19. století. Dnes je Schikaneder nejdražším autorem z umělců 19. století, byť jeho tvorba zasahuje i za přelom století.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď