Scénář Dogville napsal von Trier za 14 dní, řekl jeho asistent

foto Dánský režisér Lars von Trier na 71. ročníku festivalu v Cannes.

Uherské Hradiště - Scénář k Dogville napsal Lars von Trier asi za 14 dní, dlouho o něm ale před tím přemýšlel, řekl divákům po projekci oceňovaného snímku na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti dlouholetý spolupracovník dánského filmaře Andreas Refn. Ve filmu z roku 2003 podle něj von Trier použil maximální možnou stylizaci. "Nevěděli jsme, jestli to vyjde a podaří se nám vtáhnout diváka do děje," uvedl Refn, který při natáčení Dogville působil jako první asistent režie.

Zasazení snímku do ateliéru s minimem kulis představuje podle Refna protipól k předchozímu von Trierovu filmu Tanec v temnotách, který režisér naopak natáčel velmi realisticky. "Lars (von Trier) při natáčení Dogville běhal po place s kamerou, natáčel si vše sám pro sebe. Chtěl úhel záběru 360 stupňů, nikde nic nesmělo překážet," řekl Refn. Jelikož se točily dlouhé kamerové záběry trvající i půl hodiny, šlo o náročnou práci.

V hlavní roli filmu exceluje Nicole Kidmanová, která podle Refna hrála za minimální honorář. Práce s von Trierem ji údajně lákala z uměleckých důvodů. Snímek, který se tematicky věnuje střetu lidské dobroty a zla v zapadlé americké vesnici, se po svém uvedení dočkal rozporuplného přijetí. "Tisk v USA film strhal. Neměl by si podle něj dovolit kritizovat americkou společnost. Naopak v Evropě je film velmi oblíbený," uvedl Refn, který s von Trierem spolupracoval i na mnoha dalších jeho snímcích. Zároveň sám režíruje a působí i jako střihač.

Míní, že filmy podle von Trierova scénáře může výborně natočit zase jen von Trier. "Točí jen vlastní příběhy, promítá se do svých postav. Na filmy má vliv i jeho duševní onemocnění, trpí panickými úzkostmi," doplnil Refn.

Von Trierovu dílu se na LFŠ věnuje sekce Ikona, která je na festivalu poprvé. Podle hlavního dramaturga přehlídky Jana Jílka má i v příštích letech za cíl představit režiséry, kteří si v internetových diskusích, monografiích a recenzích nejčastěji zasluhují přídomek ikoničtí nebo kultovní. "Zároveň to jsou tvůrci, u nichž je mizivá šance dostat je do Uherského Hradiště," řekl ČTK Jílek.

O sestavení programu proto hodlají zástupci festivalu vždy požádat odborníky, kteří jsou s daným tvůrcem spjatí. V případě von Triera jde o dánského filmového historika Petera Schepelerna. I jeho zásluhou mají lidé na LFŠ možnost vidět podstatnou část von Trierovy filmografie včetně studentských filmů, reklam nebo videoklipů.

Letní filmová škola je největší nesoutěžní filmovou přehlídkou v zemi. Začala v pátek, potrvá do neděle. Letošní 44. ročník nabídne přes 200 filmů, podobně jako loni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď