Scania bude mít brzy elektrický tahač

foto Ilustrační foto - Plně elektrický tahač Scania

Plně elektrický tahač, který by měl být schopen jet na jedno nabití čtyři a půl hodiny a poté se během povinné pětačtyřicetiminutové zastávky řidičů nabít na další jízdu, představí v horizontu několika let značka Scania. Bude mít přitom obvyklou nosnost 40 tun.

Tento výrobce nákladních automobilů, který je součástí německého koncernu Volkswagen, hodlá každý rok představovat minimálně jeden elekrifikovaný produkt.

V současné době již Scania nabízí plně elektrické autobusy a menší nákladní vozy. Kromě toho také užitková vozidla s plug-in hybridním pohonem.

Představitelé Scanie předpokládají, že v roce 2025 bude podíl elektrických vozidel z celkového výrobního objemu deset procent a v roce 2030 již budou tvořit polovinu.

Zákazníky by ke koupi měly přesvědčit nižší servisní a provozní náklady v porovnání s běžnými nákladními vozy a autobusy se spalovacími motory.

Na rozdíl od některých jiných firem Scania v současné době příliš nevěří v masivní rozvoj vozidel s vodíkovými palivovými články. Jejich nevýhodou je skutečnost, že pro výrobu vodíku (potřebného k ujetí stejné vzdálenosti) je zapotřebí třikrát více obnovitelné energie než u elektromobilů. Také náklady na údržbu “vodíkového” automobilu jsou vyšší.

Palivové články by však mohly sehrát významnou roli v dobíjecích stanicích. Zejména tam, kde není dostatečná elektrická infrastruktura a naopak je tam dostatek zdrojů pro výrobu obnovitelné energie.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď