Sboroví zpěváci udělali k listopadu 1989 videoklip k písni Mlýny

foto Ilustrační foto - První z pěti koncertů nejstarší československé folkové skupiny Spirituál kvintet při příležitosti 55. výročí jejího založení se konal 15. října ve velkém sále pražské Lucerny.

Praha - Na 3000 sboristů spolu s populárními a operními zpěváky, kteří začali svou kariéru v dětských pěveckých sborech, natočili videoklip k 50. letům Unii českých pěveckých sborů a 30. výročí 17. listopadu 1989. Ve videoklipu k písni Mlýny od Spirituál kvintetu, která zněla při sametové revoluci v ulicích měst, tak například zpívají Adam Plachetka, Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Jana Kirschner, Bára Basiková či Lenka Dusilová a premiéru bude mít v neděli na facebookovém profilu fb.com/ceskesbory. ČTK to dnes sdělil organizátor projektu Lukáš Prchal.

"Jsem rád, že se do našeho projektu zapojilo tolik lidí a že se zvedla vlna aktivity a soudržnosti nejen mezi sbory všech druhů, ale i mezi hlasovými profesionály, kteří mají ke sborovému zpěvu osobní vztah," uvedl Prchal.

K natočení videoklipu "Hlasy sametu - Jsme české sbory" k oslavě uvedených výročí jej prý inspirovali italští kolegové, kteří v on-line prostředí vyrobili společný videoklip asi 20 vokálních skupin. Výběr písně byl dán sametovou revoluci. "Píseň Mlýny od Spirituál kvintetu byla součástí pouličních zpěvů během listopadu a zároveň je pro tento účel dobře uchopitelná," uvedl Prchal.

Doplnil, že refrény zpívají ve videoklipu sbory bez doprovodu hudebních nástrojů a ve slokách se střídají známí zpěváci.

Unie českých pěveckých sborů se stará o organizované české sborové hnutí. Ve své současné formě existuje 50 let, je ale nástupnickou organizací dřívějších sborových asociací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď