Sběr žádostí podnikatelů na kompenzaci škod po tornádu začne ve středu

foto Ilustrační foto - Poničené Moravské naftové doly 28. června 2021 v obci Lužice na Hodonínsku po silné bouři s krupobitím a tornádu na jižní Moravě.

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo na svém webu výzvu k podávání žádostí o kompenzace škod po čtvrtečních bouřkách pro podnikatele z programu Pomoc po tornádu. Připraveno je celkem 200 milionů korun. Sběr žádostí přímo v zasažených oblastech začne ve středu, příjem skončí 30. září. Podnikatelé budou moci čerpat podporu až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku. Využít budou moci i jednorázovou dotaci 50.000 korun na úklid. Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) budou moci podnikatelé získat bezúročný úvěr od 500.000 Kč do 45 milionů na investice. Žádosti bude přijímat pobočka rozvojové banky v Brně.

Podpora z programu Pomoc po tornádu je určena podnikatelům, kteří museli kvůli čtvrteční bouři omezit, nebo zcela zastavit činnost. Pomoc poskytují operativně zřízená společná detašovaná mobilní pracoviště státní agentury CzechInvest, Okresní hospodářské komory v Hodoníně a Břeclavi a ČMZRB.

"V regionu zasaženém tornádem funguje náš tým na pomoc podnikatelům. Domlouvá sběr žádostí do schválených programů a propojení poptávek a nabídek pomoci prostřednictvím portálu trziste.czechinvest.org. Také zjišťuje výši škod a potřeby postižených," uvedl generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Podnikatel, který má proti živelním pohromám pojištění, bude moci získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo je nepojištěný, bude mít nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Minimální výše podpory činí 50.000 korun. Čerpat ji podnikatelé mohou na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Bezúročné půjčky bude ČMZRB poskytovat v rozšířeném programu Expanze - úvěry. "Žádosti bude přijímat naše pobočka v Brně, jejíž zástupci budou podnikatelům k dispozici na nově vznikajícím detašovaném pracovišti CzechInvestu a Hospodářské komory přímo v zasažené oblasti," doplnil generální ředitel banky Jiří Jirásek.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a tornádem o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Nejvíce Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Zničily 1200 domů a vyžádaly si šest obětí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď