Saúdská Arábie dva týdny po zmizení novináře přiznala jeho smrt

foto Dva ze Saúdských Arabů, které turecká policie podezřívá ze zapojení do zmizení saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, na letišti v Ankaře. Muži byli členy delegace saúdskorabského korunního prince Muhammada bin Salmána v USA letos v dubnu.

Rijád - Saúdská Arábie dnes s dvoutýdenním zpožděním přiznala, že opoziční novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Saúdské tajné služby podle Rijádu čeká čistka, případ se stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud.

"Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje," uvedla ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí. Král Salmán nařídil restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb.

Ministerstvo spravedlnosti dnes v Rijádu vydalo prohlášení, podle něhož se Chášukdžího případ stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud, jakmile skončí všechny náležité procedury.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán údajně o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. "Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést," uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království.

Váhavý přístup Rijádu ke kauze Chášukdžího vyvolal kritiku ve Washingtonu i v evropských metropolích. Americký prezident Donald Trump prý sice věří saúdskoarabskému vysvětlení, smrt novináře ale považuje za nepřijatelnou. Odvetná opatření by ovšem podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.

Německá kancléřka Angela Merkelová smrt Chášukdžího odsoudila jako "děsivou událost" a řekla, že od Rijádu očekává transparentnost a vysvětlení okolností novinářovy smrti. "Dosavadní informace jsou nedostatečné," konstatovala kancléřka na konferenci CDU v Durynsku.

Londýn oznámil, že přiznání Rijádu stále vyhodnocuje a zvažuje další kroky. Rodině Chášukdžího ministerstvo zahraničí kondolovalo a jeho zabití označilo za odporný zločin, jehož pachatelé musejí být postaveni před spravedlnost.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian upozornil, že v případu zůstává stále ještě mnoho otazníků, násilná smrt Chášukdžího podle něj vyžaduje zevrubné prošetření.

Jako dostačující naopak vysvětlení Rijádu povžazují Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn, Jemen a Egypt. Káhira uvedla, že kroky učiněné saúdským králem v souvislosti s kauzou jsou příkladem respektování zákona. Postup krále Salmána podobně pochválily také SAE.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď