Saský premiér dál odmítá uzavření hranice s Českem a Polskem

foto Česko-německý hraniční přechod Petrovice/Bahratal na Ústecku (na snímku z 14. března 2020).

Drážďany - Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští a polští pracovníci jsou v saském zdravotnictví nepostradatelní, řekl v rozhovoru s listem Die Welt. Kretschmer zároveň kritizoval různá opatření v různých zemích Evropské unie, které jsou podle něj i důvodem, proč Sasko zavádí testování pendlerů dvakrát týdně.

"Hraničíme v Sasku s Polskem a Českem a toto trojzemí je společným hospodářským i životním prostorem. To nelze jednoduše rozřezat," řekl saský premiér novinářům listu Die Welt. Čeští a polští zdravotníci, kteří do Saska dojíždějí za prací, jsou podle Kretschmera nepostradatelní.

Řada problémů v koronavirové krizi podle zemského premiéra pramení z rozdílných opatření v různých zemí EU. "Předpokladem otevřených hranic je ale společné chápání toho, jak bojovat s pandemií. Není možné, abychom v Drážďanech přijímali drastická opatření a v sousední zemi se otvíraly všechny obchody. Tím se maří naše úsilí," řekl.

Rozdílné přístupy ke zvládání krize jsou podle něj důvodem, proč Sasko od neděle bude od českých přeshraničních pracovníků vyžadovat negativní testy na koronavirus dvakrát týdně.

Německo dnes zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Zatímco Sasko bude žádat po pendlerech dva testy na koronavirus týdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci nechat testovat každých 48 hodin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď