Sasko zatím může přijmout devět českých pacientů s těžkým covidem

foto Ilustrační foto - Do Vysočinských nemocnic v Humpolci přivezl 19. února 2021 večer velkoobjemový vůz pražské záchranné služby Fénix deset pacientů s covidem-19 ze Sokolova. Jsou to pacienti, kteří sice potřebují kyslíkovou podporu, ale nejsou ve vážném stavu.

Berlín/Praha - Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země. Dnes to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, který tak reagoval na oznámení českého ministra zdravotnictví Jana Blatného, že Česká republika žádá Německo, Švýcarsko a Polsko o lůžkové zaopatření minimálně desítek infikovaných. Pomoc dnes jménem Berlína slíbil i německý ministr zahraničí Heiko Maas.

"Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí," uvedl Kretschmer. "Českou republiku podporujeme v boji proti koronaviru a v saských nemocnicích pro Česko rezervujeme až devět míst na jednotkách intenzivní péče," dodal.

O transportu do zahraničí rozhodne v Česku ošetřující lékař. Odešle českému ministerstvu zdravotnictví formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna. O tom, na jakou kliniku v Sasku bude takový pacient umístěn, rozhoduje saský koordinátor podle kapacit nemocnic.

Lůžka Česku nabídly mimo jiné také Bavorsko či Severní Porýní-Vestfálsko. O pomoci s pacienty dnes podle agentury DPA hovořil i ministr Maas. "Velmi by nás potěšilo, pokud bychom tím těžkou situaci, která v České republice je, mohli trochu zmírnit," řekl šéf německé diplomacie.

Německo nabízí Česku i jinou pomoc, než je převzetí péče o pacienty. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16.800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem. "Pro normální život na obou stranách hranice má obrovský význam, aby se epidemická situace dostala rychle pod kontrolu," uvedl zemský premiér.

Sasko rovněž ze svých rezerv nabídlo Česku 40.000 rychlotestů. O případném převozu testů do Česka nyní saské úřady jednají s Prahou.

Polská agentura PAP dnes v textu o české žádosti o pomoc s pacienty s covidem-19 uvedla, že nejvíce v tomto ohledu zatím pokročila právě jednání s Německem. Podle neoficiálních informací PAP se při kontaktech s Polskem dosud pouze zjišťovalo, které nemocnice poblíž hranic by mohly pacienty přijmout.

Česko požádalo tři země o součinnost s umístěním pacientů

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je, že řada nemocnic není podle resortu schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Zatím ale podle zprávy nebylo požádáno o převoz konkrétního pacienta.

"Pomoc byla aktivována, je možnost o ni požádat. Jsou pevně nastaveny systémy a procedury, jak to udělat. Zatím o žádného pacienta takto požádáno nebylo," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády.

O transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař. Odešle ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna.

Zahraniční nemocnice následně stanoví termín přijetí pacienta. Vysílající nemocnice zajistí transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradí ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci, doplnil Černý.

Podle dat ministerstva je k dnešku v ČR volných 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních, avšak za cenu praktického pozastavení odložitelné péče. "Intenzivně probíhají také transporty pacientů mezi kraji, kdy Národní dispečink lůžkové péče realizuje až desítky překladů denně. Pro posílení personálu se využívají také dobrovolníci Českého červeného kříže, studenti zdravotnických a lékařských oborů a také kapacity Armády ČR," poznamenal resort.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Švýcarsko podle něj nabízí dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho úřad učinil kroky, aby bylo možné využít také polskou pomoc. Hamáček v této souvislosti hovořil o kvótě 200 lůžek. Nabídku pomoci Česku dalo i Slovinsko.

Epidemie nového typu koronaviru a jeho britská mutace přivedla české nemocnice na hranu jejich kapacit. Ve vážném stavu s covidem-19 bylo ve čtvrtek v Česku hospitalizováno 1735 lidí. Pacientů s koronavirem je v nemocnicích 8153.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď