Šarlatána a Nabarvené ptáče vybrali na EFA

foto Herci Petr Vaněk (vlevo) a Petr Kotlár v hlavní roli chlapce Josky při natáčení celovečerního filmu Nabarvené ptáče 26. června 2018 v Brně.

Berlín/Praha - Snímek režisérky Agnieszky Hollandové s Ivanem Trojanem v hlavní roli Šarlatán a Nabarvené ptáče Václava Marhoula jsou mezi kandidáty na letošní Evropské filmové ceny. Filmy na seznam zařadila Evropská filmová akademie (EFA). Širší výběr zúží finálové nominace, které budou vyhlášeny 7. listopadu během filmového festivalu v Seville. Vítězové vzejdou z hlasování více než 3600 členů EFA a představí se 12. prosince na slavnostním ceremoniálu na Islandu. ČTK o tom za tvůrce informovala Alice Titzová.

"Evropské filmové ceny bývají označovány za evropské Oscary. EFA je uděluje každoročně od roku 1988 ve více než deseti kategoriích, včetně nejlepšího filmu roku," uvedla Titzová.

Natáčení filmu Šarlatán. Vlevo je režisérka Agnieszka Hollandová, vpravo je Ivan Trojan v hlavní roli léčitele Jana Mikoláška. Film Šarlatán měl světovou premiéru na Berlinale a byl již uveden v oficiálním programu filmového festivalu v americkém Telluride. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev, včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Do českých kin vstoupí 20. srpna.

Snímek Nabarvené ptáče, natočený podle románu polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského, byl loni uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na filmovém festivalu v Benátkách, kde obdržel cenu studentské poroty. Román i film jsou syrovým popisem krutostí, které vyvolává válka. Nabarvené ptáče se dostalo i do nominace na cenu Zlatý glóbus i na cenu za nejlepší zahraniční film v 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, žádnou z nominací ale neproměnilo. V letošním ročníku filmových cen Český lev na základě 11 nominací získal osm ocenění, včetně toho za nejlepší film.

Mezi nominovanými snímky jsou i dva filmy, které vznikly ve slovensko-české koprodukci: sociální drama Budiž světlo (Nech je svetlo) slovenského režiséra Marko Škopa a film Služebníci (Služobníci) Ivana Ostrochovského, jenž pojednává o studentech bohoslovecké fakulty v totalitním Československu.

V loňském roce získala osm Evropských filmových cen historická tragikomedie Favoritka režiséra Jorgose Lanthimose. Mezi držiteli hlavní ceny za evropský film roku zatím není žádný tuzemský snímek. Čestnou cenu za evropský úspěch ve světovém filmu obdržel v roce 1997 Miloš Forman, Helena Třeštíková s dokumentem René svého 'evropského Oscara' za nejlepší dokument získala o 11 let později. V roce 2012 nominaci v kategorii nejlepší animovaný film proměnilo ve vítězství celovečerní drama Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď