Šarlatán nominaci na Oscara nezískal, nominacím vévodí Mank

foto Filmové ocenění Oscar - ilustrační foto.

Los Angeles - Český snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové nebude bojovat o Oscara v kategorii mezinárodních hraných filmů. Poté, co se v únoru dostal do užšího výběru 15 titulů, dnes Americká filmová akademie oznámila pětici finalistů, v níž drama o léčiteli Janu Mikoláškovi není. I tak prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé hovoří o velkém úspěchu české kinematografie.

Fotogalerie

Nominace v mezinárodní kategorii získaly dánský snímek Chlast, romantické drama Better Days hongkongského režiséra Dereka Tsanga, rumunský dokument Colectiv, drama The Man Who Sold His Skin (Muž, který prodal svou kůži) od tuniské režisérky Kaouther Ben Haniaové a film Quo vadis, Aida? o masakru Bosňáků ve Srebrenici.

"Šarlatán sice nepostoupil do pětice nominovaných, ale i jen užší výběr potvrzuje, že české filmy jsou schopné obstát v mezinárodní konkurenci, což je pro naši kinematografii nesmírně povzbudivé," reagoval pro ČTK prezident ČFTA Mathé. "Samotný postup Šarlatána do užšího výběru na Oscara ve velké mezinárodní konkurenci považuji za obrovský úspěch pro český film i ocenění všech tvůrců," řekl.

Mank vévodí nominacím na Oscara, připsal si jich deset 

S největším počtem nominací jde do letošního boje o ceny americké Akademie filmového umění a věd snímek o Hollywoodu 30. let minulého století. Životopisné drama Mank z dílny režiséra Davida Finchera se bude o Oscara ucházet v deseti kategoriích včetně té pro nejlepší film a nejlepší režii. Do pětice režisérů nominovaných na ocenění se poprvé dostaly dvě ženy, informuje agentura AP.

Mank byl nejúspěšnější už při vyhlašování nominací na Zlaté glóby, kde se mu však ocenění za nejlepší film získat nepodařilo. Jeho vedoucí pozice před nadcházejícím předáváním Oscarů nicméně není příliš překvapivá. Jak poznamenává AP, snímky o Hollywoodu na cenách americké akademie bodují poměrně často.

Fincher ve svém novém počinu vypráví příběh scenáristy kultovního filmu Občan Kane Hermana Mankiewicze, kterého ztvárnil držitel Oscara Gary Oldman. Ten má letos šanci získat druhou pozlacenou sošku za nejlepší výkon herce v hlavní roli, Mank má želízka v ohni také v kategoriích kamera, zvuk či herečka ve vedlejší roli.

O hlavní cenu se uchází celkem osm titulů. Je mezi nimi roadmovie Země nomádů, která před dvěma týdny získala Zlatý glóbus, nebo dánské drama Chlast, které je nominované i v mezinárodní kategorii. Nominaci mají dále Nadějná mladá žena, Judas and the Black Messiah (Jidáš a černý mesiáš), hudební drama Sound of Metal (Zvuk metalu), film Minari o rodině korejských přistěhovalců v USA a Chicagský tribunál.

V režisérské soutěži jsou mezi finalisty kromě Finchera také dánský tvůrce Chlastu Thomas Vinterberg a Američan korejského původu Lee Isaac Chung za své drama Minari. Pětici nominovaných doplňují režisérka Země nomádů Chloé Zhaová a Emerald Fennellová, pro kterou byla Nadějná mladá žena celovečerním režisérským debutem.

Zhaová je přitom první ženou s asijskými kořeny v historii Oscarů, která se uchází o cenu za nejlepší režii, a stala se rovněž dosud nejvíce nominovanou ženou. Sošku by totiž mohla získat rovněž za scénář, střih a jako producentka za nejlepší film.

O ceny v hereckých kategoriích se uchází velmi rozmanité pole nominantů, zejména oproti Oscarům před pěti lety, kdy akademie čelila hlasité kritice kvůli tomu, že všichni nominovaní byli běloši. Letos je z celkových 20 uchazečů o sošku ve čtyřech hereckých kategoriích bělochů jen těsně přes polovinu.

Akademie například nominovala Chadwicka Bosemana na posmrtné ocenění pro herce v hlavní roli za jeho výkon v Ma Rainey - matka blues. Za stejný film usiluje o sošku rovněž Viola Davisová, která se tak stala nejvíce nominovanou černošskou herečkou v historii Oscarů. Steven Yeun, který získal nominaci za roli v Minari, je prvním Američanem s asijskými kořeny nominovaným na nejlepšího herce.

O sošku za nejlepší herecký výkon se uchází kromě Garyho Oldmana za Mank také například Anthony Hopkins za drama The Father.

Filmový průmysl je jedním z nejvíce zasažených pandemií covidu-19, kinosály ve většině západních zemí, z nichž plynou studiím největší příjmy, jsou již téměř rok povětšinou zavřené. Do popředí zájmu diváků se tak ve větší míře dostaly streamovací služby, což reflektují i letošní Oscaři. Společnost Netflix získala celkem 35 nominací za 16 svých filmů, dvě želízka v ohni má i v nejprestižnější kategorii za nejlepší snímek, kde se o sošku uchází její Mank a Chicagský tribunál. Netflix měl nejvíce nominací ze všech producentských společností i loni (24), zlaté sošky však tehdy získal jen dvě.

Za normálních okolností by již letos Oscaři znali své majitele, ocenění se v minulosti udílela koncem února či začátkem března. Letos však organizátoři ceremonii kvůli pandemii posunuli až na 25. dubna. Filmová akademie v pondělí potvrdila, že se letošní udílení bude konat netradičně na dvou místech v Los Angeles, a to klasicky v divadle Dolby Theatre a nově také z vlakového nádraží Union Station.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. října 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď