Sarajevský kultovní hotel zažívá během pandemie těžké časy

foto Hotel Holiday v centru Sarajeva na snímku z 29. července 2020.

Sarajevo - Jasně žlutý Hotel Holiday v centru Sarajeva už za 37 let své historie zažil dobré i špatné časy. A po většinu této doby sloužil jako symbol přežití v bouřlivých dobách Bosny a Hercegoviny, napsala agentura AP.

Nyní se tato hranatá dominanta města znovu dostala do nebezpečné zóny, protože kvůli pandemii koronaviru má jen hrstku hostů. Bosnu, stejně jako zbytek Balkánu, covid-19 těžce zasáhl. Od poloviny května, kdy byla v Bosně zrušena přísná koronavirová opatření, začal stoupat počet případů nákazy a zdá se, že mnozí lidé začali pomíjet pravidla společenského odstupu i nošení roušek.

Země, která má 3,5 miliónu obyvatel, zatím zaznamenala téměř 10.500 případů nákazy a 294 mrtvých - mnoho z nich od doby, kdy byla zmírněna koronavirová omezení.

Kvůli pandemii nejsou v Sarajevu prakticky žádní turisté ani lidé cestující kvůli podnikání a v hotelu je mnoho prázdných pokojů. Původně byl otevřen jako součást hotelového řetězce Holiday Inn a sloužil jako luxusní ubytování pro členy královských rodin, filmové hvězdy a vysoké vládní představitele, kteří přijeli na zimní olympijské hry v roce 1984.

O necelé desetiletí později se stal centrem krvavého obléhání Sarajeva v 90. letech 20. století a nepříliš bezpečným útočištěm pro mnoho zahraničních novinářů, kteří přijeli informovat o konfliktu na Balkáně.

"Hotel po celou dobu války fungoval," vzpomíná generální manažer Zahid Bukva, který je tu zaměstnaný od otevření hotelu v roce 1983. "Na náš hotel mířila spousta ostřelování z pušek i děl. Bylo to zničující. Nezůstalo tu prakticky jediné neporušené okno. Ale i tehdy jsme bojovali a poskytovali služby zahraničním novinářům," dodal.

Hotel, který od samotného začátku vyvolával kontroverze kvůli své jasné barvě a stavbě připomínající kostky stavebnice Lego, byl častým terčem srbského ostřelování z nedalekých kopců za tříletého obléhání Sarajeva, jež si vyžádalo tisíce mrtvých a zraněných. Hotel přežil několik přímých zásahů granáty a také neustálou palbu ostřelovačů, kvůli které novináři a zaměstnanci používali postranní dveře namísto hlavního vchodu.

Těsně před začátkem války v roce 1992 používal hotel bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić - nyní odsouzený válečný zločinec - jako své sídlo, kde se obklopoval ozbrojenými muži, kteří nosili masky, aby zakryli svou totožnost.

Předpokládalo se, že se jednalo o příslušníky srbské bezpečnosti, kteří z hotelu stříleli z ostřelovačských pušek do lidí při poklidných protestech v dubnu 1992. Tento incident je pokládán za spouštěč občanské války, která si pak vyžádala více než 100.000 mrtvých a milióny lidí připravila o domov.

Když se do Sarajeva nahrnuli novináři, aby informovali o eskalujícím napětí, stal se hotel Holiday Inn jejich střediskem. Na konci nebezpečného dne si často vyměňovali zážitky z předních linií v přízemní restauraci.

"Tenhle hotel se na jistou dobu stal něčím, jako frontovou linií," řekl Kenneth Morrison, profesor De Montfortovy univerzity v anglickém Leicesteru, který o něm napsal knihu. "Využívali ho výhradně novináři a někteří diplomaté," řekl. "Odvaha a vynalézavost zaměstnanců během tohoto náročného období jsou samy o sobě neuvěřitelným příběhem."

Hotel podle jeho slov čelil ve své relativně krátké historii mnoha překážkám. "Je starý jen 37 let, ale v mnoha ohledech jsou výzvy, kterým čelí nyní, mnohem zásadnější," řekl Morrison o pandemii. "Můžeme jen doufat, že tato budova, která přežila vše, co se na ni sesypalo, dokáže přežít i nynější krizi," dodal Morrison.

Ředitel hotelu Hajro Rovčanin věří, že to dokáže. "Hotel už toho přežil hodně a já myslím, že i tuhle koronavirovou krizi překonáme," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď