Šanghajská organizace pro spolupráci posílí boj proti terorismus

foto Splečná fotografie lídrů členských států Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) na summitu v Číně. Zleva indický premiér Nárendra Módí, kyrgyzstánský prezident Sooronbaj Žeenbekov, tádžikistánský prezident Imomali Rachmon, ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching, kazachstánský prezident Nursultan Nazarbajev, uzbekistánský prezident Šavkat Mirzijojev a pákistánský prezident Mamnún Husajn.

Čching-tao (Čína) - Členské státy Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se na summitu v Číně vyslovily pro pěstování dlouhodobé sousedské spolupráce a PRO společný postup v boji proti terorismu, separatismu a extremismu. Stojí to v dokumentu podepsaném na závěr dvoudenní vrcholné schůzky, která se konala ve městě Čching-tao. Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval členské státy, aby posilovaly vzájemnou důvěru.

"Je čas posilovat sílu, jednotu a vzájemnou důvěru... a plnit prohlášení o dlouhodobě dobrých sousedských vztazích mezi státy SCO," řekl Si Ťin-pching. Přitom by podle něj členové měli respektovat nezávislost ostatních členů a rozvíjet klíčové otázky, jež jsou v zájmu všech.

Prohlášení o zásadách spolupráce podepsalo v roce 2001 šest zakladatelských států SCO, tedy Čína, Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán a Kyrgyzstán. Indie a Pákistán se staly členy loni, status pozorovatelů mají Afghánistán, Bělorusko, Írán a Mongolsko.

V závěrečném prohlášení vyzývá SCO k dodržení dohody o íránském jaderném programu, od které odstoupil americký prezident Donald Trump. Zdůrazňuje také potřebu řešení situace na Korejském poloostrově formou dialogu a vítá obnovu kontaktů mezi KLDR a USA. V úterý se má v Singapuru konat summit těchto dvou zemí.

Součástí závěrečného prohlášení SCO je i doporučení týkající se mírového řešení v Sýrii a nesouhlas s používání chemických zbraní.

Summitu SCO se mimo jiné zúčastnil prezident Vladimir Putin, který připustil možnost ruského návratu do skupiny G8, z níž bylo Rusko vyloučeno v roce 2014 kvůli okupaci Krymu. Prezident mimo jiné řekl, že SCO je co do kupní síly již silnější než současná G7.

Za prioritu regionálního uskupení Putin považuje boj proti terorismus. Zmínil se o tom, že státy SCO uzavřely tříletou dohodu o spolupráci v tomto boji, která počítá s pořádáním společných vojenských cvičení, sdílením informací a koordinací protiteroristických akcí. Skupina by podle něj měla sledovat pečlivě situaci v Afghánistánu a řešit hrozbu, již představují místní radikální skupiny.

Putin také uvítal naplánovaný americko-severokorejský summit a zmínil se o roli Číny, která pomáhá řešit krizi na Korejském poloostrově. Za odstoupení od dohody s Íránem ruský prezident kritizoval USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď