Tajfun In-fa dorazil k čínskému pobřeží, v Šanghaji zavřeli letiště

foto Plocha šanghajského šanghajského letiště Pudong se zaparkovanými letadly a autobusy. (snímek z 25. července 2021)

Peking - V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Na východní pobřeží Číny dorazil tajfun In-fa, který už prošel Japonskem a Tchaj-wanem. Připravovala se na ni hlavně provincie Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje.

V Če-ťiangu má napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

Vichr už dostihl město Čou-šan, kde je přerušená doprava a lidé nemají vycházet. Na některých místech jsou poražené stromy a vytváří se záplavy. Zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu.

Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila tamní televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj, kde také evakuovali několik desítek lodí a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco východ Číny čelí tajfunu In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si podle dnešních zpráv životy 63 lidí a pět lidí se stále pohřešuje. Ve středočínském městě Čeng-čou, které je střediskem provincie Che-nan, spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí. Podle čínské televize spadlo přes 8800 domů. Agentura Nová Čína uvedla, že záplavy v Che-nanu způsobily materiální škody za skoro 14 miliard jüanů (44 miliard korun) a evakuováno muselo být 920.000 lidí.

Nákladní automobily dnes navážely na stadion ve městě Sin-siang severně od Čeng-čou potraviny a další potřebné zboží, záchranáři se snažili opravit hráze, kvůli jejichž protržení jsou zaplaveny části vesnic.

Podle stanice BBC může In-fa přinést do postižené oblasti další srážky a zkomplikovat záchranné práce.

Japonští meteorologové počítají s tím, že se In-fa bude sunout na západ a postupovat k městu Chang-čou. Čínští meteorologové předpověděli, že tajfun s sebou přinese "dlouhé období mimořádně silného deště" a že pobřežní oblasti čeká kombinace větru, deště a vlnobití.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď