Sanders těsně vyhrál nominační klání demokratů v New Hampshiru

foto Demokratický senátor a prezidentský kandidát Bernie Sanders v americkém Manchesteru na snímku z 11. února 2020.

Concord (USA) - Po sečtení výsledků z demokratických primárek v americkém státě New Hampshire s 26 procenty hlasů vyhrál vermontský senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 procenty umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě kandidát Pete Buttigieg a na třetí příčce je s 19,7 procenty senátorka Amy Klobucharová. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil pátý. Informovala televize CNN. V republikánských primárkách v New Hampshiru americký prezident Donald Trump s přehledem porazil někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda.

Jako třetí se s 19,7 procenta umístila poměrně nečekaně senátorka Amy Klobucharová a získala šest delegátů. Klobucharová byla donedávna považována za jednu z outsiderek výběru, její kampaň však v posledních týdnech začíná získávat stále více příznivců.

Čtvrtá skončila s méně než deseti procenty senátorka Elizabeth Warrenová. Stejně jako Bidenovi (8,4 procenta hlasů) jí její umístění nezajistilo žádného z 24 newhampshireských delegátů.

Podle agentury AP nyní demokratické nominační klání po chaotickém začátku v Iowě začíná nabírat zřetelnější obrysy. V čele pole stojí Sanders s Buttigiegem, kteří jsou představiteli odlišných frakcí Demokratické strany. Zatímco Sanders, jež sám sebe nazývá demokratickým socialistou, patří do levicovějšího progresivního křídla, Buttigieg reprezentuje umírněný střed. Demokraté si nyní musí zvolit, které křídlo podle nich nabízí lepší šance do listopadového souboje s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, poznamenala agentura Reuters.

"Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa," uvedl po zveřejnění výsledků senátor za stát Vermont Bernie Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také osmatřicetiletý Buttigieg. "Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat," řekl. V narážce na Sandersův socialistický program také řekl, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a osmasedmdesátiletým Sandersem, když řekl: "Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji."

Výkon Buttigiege ocenil republikánský prezident Donald Trump, který se v tweetu opřel do Sanderse. "Bláznivému Berniemu dává pořádně zabrat. Velmi zajímavé!" napsal prezident.

Biden špatný výsledek očekával a ještě před koncem hlasování odletěl do Jižní Karolíny. Do tohoto státu s větším zastoupením černošského obyvatelstva vkládá jeho kampaň od začátku velké naděje a doufá zde v první výhru. Podle serveru Politico však kvůli chabým výsledkům v prvních dvou soubojích Biden začíná ztrácet podporu i mezi černošskými voliči, protože přestává být vnímán jako kandidát schopný Trumpa porazit.

Jižní Karolíny se naopak obává Buttigieg. Podle průzkumů má totiž velice nízkou podporu u černošských obyvatel, kteří tvoří jednu z nejvíce loajálních a důležitých voličských základen demokratů.

Kvůli špatným výsledkům ve státě New Hampshire z nominačního souboje odstoupili podnikatel Andrew Yang, senátor Michael Bennet a jediný černošský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. O možnost utkat se ve volbách s Trumpem tak nyní usiluje osm demokratů.

Nominační výběr bude pokračovat 22. února v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně. Zásadní obrat však přinese zřejmě až takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude Trumpův budoucí soupeř vybírat ve 14 státech najednou. Rozdělovat se bude kolem třetiny všech delegátů na letní nominační sjezd. Do soubojů tehdy navíc poprvé přímo vstoupí i miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten již v cílových státech vede rozsáhlou a velice nákladnou volební kampaň, jejíž rozpočet dalece přesahuje možnosti jakéhokoliv jiného demokratického kandidáta.

V New Hampshiru se konalo i republikánské hlasování, v němž přesvědčivě zvítězil Trump. Dostal zde 85,6 procenta hlasů, čímž si zajistil všech 22 delegátů z tohoto státu. Trump se mezi republikány těší mimořádné podpoře, což výsledek dokazuje. Získal zde největší podporu od roku 1984, kdy se v republikánských primárkách vyslovilo 86,4 procenta voličů pro Ronalda Reagana (prezidentem USA 1981-89).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď