Sanders i Buttigieg požádali o kontrolu výsledků v Iowě

foto Uchazeči o demokratickou prezidentskou nominaci (zleva) bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg a senátor Bernie Sanders.

Washington - Kampaň Bernieho Sanderse dnes oficiálně požádala o kontrolu výsledků z několika okrsků v americkém státě Iowa, kde před týdnem začalo několikaměsíční klání o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Stejný krok následně podle agentury Reuters učinil i štáb bývalého starosty South Bendu v Indianě Petea Buttigiege, který Sanderse těsně porazil. V Iowě hlasování před týdnem v pondělí provázely velké technické problémy a konečné výsledky dosud nebyly vyhlášeny.

"Kontrola je jen prvním krokem v procesu," uvedl v prohlášení Jeff Weaver, poradce Sandersovy kampaně. "Je to nezbytná součást zjišťování, zda Iowané mohou důvěřovat konečným výsledkům stranických shromáždění," dodal.

Demokratickou stranu v Iowě, která má audit na starosti, o prověrku některých výsledků požádala i Buttigiegova kampaň. Ta podle televize CNN uvedla, že je to reakce na Sandersův krok.

Buttigieg podle aktuálních propočtů získal 14 ze 41 iowských delegátů, kteří na červencovém sjezdu Demokratické strany budou spolu s delegáty z dalších států vybírat oficiálního stranického kandidáta pro prezidentské volby. Sanders se po prvním stranickém střetu může opřít o 12 delegátů, senátorka Elizabeth Warrenová o osm delegátů, bývalý viceprezident USA Joe Biden o šest delegátů a senátorka Amy Klobucharová o jednoho delegáta.

Stranická shromáždění v Iowě, na kterých demokraté svého zájemce o prezidentskou nominaci vybírali, mají komplikovaná pravidla. Orientaci ve výsledcích ztížily také technické problémy, které bránily rychlému sečtení hlasů. Řada médií a také šéf celostátního vedení Demokratické strany Tom Perez poukázali na nejasnosti sčítání a hlášení výsledků.

Sanders ještě na konci minulého týdne naznačoval, že o kontrolu výsledků žádat nebude, dnes ale jeho kampaň o audit požádala. Ověřit chce výsledky v necelých třech desítkách okrsků. Slibuje si od toho, že po nápravě chyb získá Sanders ještě jednoho delegáta.

Buttigieg k možným nejasnostem před týdnem řekl, že rozhodnutí o možné kontrole ponechává na Demokratické straně. V reakci na Sanderse ale Buttigiegova kampaň požádala o prověrku zhruba 70 z necelých 1700 okrsků. Od kontroly očekává, že si Buttigieg v konečných číslech polepší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 21. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď