Šance očkovat se proti hepatitidě C je na obzoru

foto Injekce - ilustrační foto.

Nová vakcína proti žloutence typu C uspěla v první fázi klinického testování. Co to znamená a bude možnost se proti této zákeřné nemoci dát již brzy očkovat?

Hepatitida C je virové onemocnění, kterým na světě trpí mnohem více lidí než třeba HIV či ebolou. Přesto se o něm příliš nemluví. Přitom nakazit se touto žloutenkou je velmi snadné, vyléčit se z ní ale poměrně těžké. Navíc často hrozí nebezpečí závažných zdravotních komplikací. Kdyby proti „céčku“ existovala vakcína, velmi pravděpodobně by byla zařazena mezi současná povinná očkování proti tetanu, dětské obrně či své „sestře“, hepatitidě B. Zatím však tuto možnost nemáme, a tak neexistuje jiná prevence nákazy, než se úzkostlivě vyhýbat kontaktu s krví či tělesnými tekutinami cizích osob. Již brzy však může být všechno jinak.

Síla imunity 

Tým vědců z Oxfordské univerzity si před časem všiml, že zatímco u většiny nakažených přechází infekce hepatitidou C do chronické neboli dlouhodobé formy, u asi 1 ze 4 lidí dokáže imunitní systém virus porazit. To znamená, že naše imunita je schopná s infekcí bojovat, ne vždy ale dostatečně silně. A právě tímto směrem zaměřili svůj výzkum. Výsledky jsou následující:

  • Dvoudávková vakcína byla nedávno otestována na 15 zdravých dobrovolnících.
  • První dávka vyvolá počáteční imunitní odpověď proti viru, druhá pak o 8 týdnů později tuto odpověď zesílí, čímž ochrání člověka před infekcí.
  • Při testech bylo zjištěno, že silná imunitní odpověď vyvolaná vakcínou vydrží minimálně 6 měsíců a je srovnatelná s tou u lidí, kteří dokážou s hepatitidou typu C bojovat přirozeně.
  • Zajímavé je, že zde nejde o množství protilátek v krvi, jako je tomu u většiny jiných očkování. Tato vakcína je, podobně jako ta proti tuberkulóze, zacílena na tzv. buněčnou imunitu.

Nadějné vyhlídky

Nyní probíhají v USA další, větší testy, které by měly potvrdit účinnost očkování. Podle současných odhadů by se díky dnešní léčbě mohla do roku 2036 ze žloutenky typu C stát vzácná choroba. Autoři nově objevené vakcíny však věří, že pokud půjde vše podle plánu a bude zaveden fungující systém, mohlo by k tomu dojít už o 10 let dříve.

Důkladné zkoumání 

Jak již bylo zmíněno, vakcína právě úspěšně prošla první fází klinického testování. Co to vlastně znamená?

1. Prvním krokem je samotný objev léčivé látky v laboratoři.

2. Období preklinické znamená testování na buněčných kulturách, orgánech či zvířatech. Zjišťují se základní vlastnosti léku.

3. Fáze klinická čili ověřování na lidech má více kroků: nejprve se zkouší bezpečnost léku na velmi malé skupině osob (20 až 100 jedinců). Právě v tomto stadiu se momentálně nachází vakcína proti žloutence typu C. Poté se sleduje účinnost přípravku proti dané nemoci u větší skupiny lidí a nakonec se porovnává nový lék se současnými metodami léčby (pokud existují) a s placebem.

4. Po ukončení testů musí přípravek schválit příslušný úřad. Pak je pro lékaře a pacienty k dispozici, jeho účinky jsou však v prvních letech používání stále bedlivě sledovány – je to tzv. čtvrtá fáze klinického testování. 

http://www.virova-hepatitida.cz/

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď