Samosběr jahod začíná, cena zůstává na loňské úrovni

foto Na jahodových plantážích v Šakvicích na Břeclavsku začal 4. června 2023 samosběr. V pozadí Pálava a obec Pavlov.

Šakvice (Břeclavsko) - Zatímco ještě minulý týden pěstitelé jahod na jihu Moravy předpovídali začátek samosběru v polovině příštího týdne nebo v půli června, už od pátku se na jejich facebookových profilech začala objevovat oznámení o zahájení samosběru jahod už o tomto víkendu. Také Jakubčíkovi, kteří pěstují jahody v Šakvicích na Břeclavsku, odhadovali začátek samosběru po 10. červnu, nakonec ale otevřeli už dnes, řekla ČTK Miroslava Jakubčíková.

Fotogalerie

Navzdory oznámení pouze den předem přijeli lidé k jahodárně do Šakvic už hodinu před otevřením. "Přijeli jsme s manželem všechno chystat už na osmou ráno. Počítali jsme, že lidé budou chodit od půl deváté, i když oficiálně otvíráme až v 9:00. Místo toho jsme přijížděli a lidé už stáli ve frontě," poznamenala Jakubčíková.

Při samosběru lidé zaplatí za kilogram jahod až o polovinu méně než za již natrhané jahody. V Šakvicích ho zahajují až tehdy, kdy množství zralých jahod umožňuje sběr po celý den. "Nikdy se nám zatím nestalo, že by nás někdy lidé vysbírali a museli jsme třeba zavírat dřív. Jakmile samosběr zahájíme, prodáváme každý den, s výjimkou vytrvalého deště," doplnila Jakubčíková.

Většina pěstitelů jahod aktuální informace zveřejňuje na svých facebookových profilech. Už v sobotu otevřeli jahodovou plantáž pro samosběr Kratochvílovi v Kupařovicích na Brněnsku, Jaroslav Kovář ze stejné obce otevřel samosběr už v pátek. Jahody do vlastních nádob si mohou lidé nasbírat i v Božicích na Znojemsku u Štefana Turoně a u firmy Zelenina Košťál ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Další jahodárny otevřou své plantáže od pondělí nebo úterý. Severněji položená plantáž Zeas Lysice na Blanensku očekává zahájení samosběru v polovině června.

Cena za samosběr podle facebookových profilů a internetových stránek jahodáren zůstává stejná jako v loňském roce a pohybuje se okolo 70 korun za kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod. Platnáže, které kromě samosběru nabízejí také už nasbírané plody, pak za kilogram jahod koupených bez práce účtují mezi 140 a 150 korunami.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď