Samková vyhrála v Gruzii a vede Světový pohár ve snowboardcrossu

foto Ilustrační foto - Snowboardcrossařka Eva Samková (na snímku z 13. ledna 2020).

Bakuriani (Gruzie) - Snowboardcrossařka Eva Samková vyhrála dnešní závod Světového poháru v gruzínském Bakuriani. Předloňská mistryně světa si připsala šestnáctý triumf v kariéře a druhý v této sezoně. Dostala se díky tomu do čela seriálu před Italku Michelu Moioliovou, která skončila ve finále čtvrtá.

Samková byla nejrychlejší v kvalifikaci a čtvrtfinále vyhrála stylem start-cíl. V semifinále se po strkanici s Američankou Lindsey Jacobellisovou propadla krátce po startu na čtvrté místo, ale v závětří za soupeřkami nabrala rychlost a v dolní pasáži všechny předjela.

Kritický okamžik zvládla Samková i v úvodu finálové jízdy, když v souboji o vedení musela přeskočit prkno Moioliové, aby nešla k zemi. Ustála to, Italku předjela a z prvního místa si dojela pro další triumf. "Bylo to těžké, dala jsem do toho ve všech jízdách 150 procent, hlavně ve finále. Bylo to mimořádně těsné, pálí mě nohy," řekla v rozhovoru po dojezdu. Ve finále za ní skončila druhá Julia Pereiraová de Sousa Mabileauová z Francie a třetí Jacobellisová.

V Bakuriani se pojede další závod v pátek. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března ve švýcarském Veysonnaz. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová medailistka z letošního MS Samková útočí na třetí křišťálový glóbus, zatím ho získala v letech 2017 a 2019. Největší soupeřkou sedmadvacetileté Češky bude olympijská šampionka a obhájkyně vítězství v SP Moioliová. Samková má před ní náskok pěti bodů.

Závod mužů v Bakuriani vyhrál Kanaďan Eliot Grondin před Rakušanem Lucasem Pachnerem a Italem Lorenzem Sommarivou. Čeští závodníci Jan Kubičík a Radek Houser se do vyřazovacích jízd nekvalifikovali.

Samková ve vítězném finále trnula, kdy ji někdo předjede

Snowboardcrossařka Eva Samková ve finálové jízdě na Světovém poháru v gruzínském Bakuriani trnula, kdy ji někdo předjede. V cílové rovince se obvykle pořadí měnilo, ale česká závodnice vedoucí pozici udržela a podruhé v sezoně vyhrála. Posunula se díky tomu do čela seriálu.

Bronzová medailistka z nedávného mistrovství světa měla napínavou i semifinálovou jízdu, kde naopak v závěru předjela všechny soupeřky. "To bylo fakt těsný. Říkala jsem si: 'Kurňa, to je náročný. Ty holky jsou fakt super a jezdí skvěle.' Zase jsem si ale vyzkoušela, že když přijedu čtvrtá nebo třetí do cílové rovinky, že se z toho jde zavěsit a vytáhnout se na první," uvedla olympijská vítězka ze Soči v nahrávce pro média.

Po této zkušenosti se na vedoucí pozici ve finále necítila komfortně. "Od půlky jsem jela první. Byla jsem strašně ve stresu, že mě přejedou. Hrozně jsem do toho dupala," popisovala světová šampionka z roku 2019.

Trenér Marek Jelínek její výkon ocenil. "Tam Evka ukázala svoji sílu. U kluků se to v cíli strašně míchalo, Evka to dokázala udržet. Asi i proto, že holky za ní nejsou tak trpělivé a odvážné jako kluci, kteří jsou zavěšení do úplně poslední chvíle. Je to mnohem nebezpečnější jet za někým, když nevidíte na boule nebo na skok. Udělat to správně je strašně náročné a holky jsou v tom horší než kluci," řekl.

V úvodu finále Samková zvládla brilantní kousek, když bočně přeskakovala prkno Italky Michely Moioliové, aby se vyhnula kolizi. "Těším se, až se na to podívám," poznamenala. Následky středečního pádu necítila. "Překvapivě dnes ráno mě toho zase tolik nebolelo. Záda mě nebolí vůbec. Krk mě bolí, ale naštěstí s tím jde úplně v pohodě jezdit a vůbec jsem to nevnímala. Jsem z toho nadšená, jelo to super, všichni makali," radovala se.

Pro její úspěch byla zásadní práce servismanů. "Během závodu měnili mazání, protože se oteploval sníh. Udělali tři různý mázy během tréninku a závodů. Testovali do poslední chvíle a strašně to pomohlo. Evka měla nejlepší mázu ke konci a bylo to znát," řekl Jelínek.

Tým si také otestoval místo, kde se za dva roky bude bojovat o medaile na mistrovství světa.

Výsledky SP ve snowboardcrossu v Bakuriani

Muži: 1. Grondin (Kan.), 2. Pachner (Rak.), 3. Sommariva (It.), 4. Hämmerle (Rak.), ...37. Kubičík, 42. Houser (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Hämmerle 270, 2. Grondin 262, 3. De Blois (Niz.) 187.

Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Pereiraová de Sousa Mabileauová (Fr.), 3. Jacobellisová (USA), 4. Moioliová (It.).

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Samková 305, 2. Moioliová 300, 3. Guliniová (USA) 222.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď