Sametovou revoluci v Praze připomenou písničkáři, rockeři i opera

foto Ilustrační foto - Zpěvačka Marta Kubišová.

Praha - Letošní 30. výročí listopadových událostí vedoucích k pádu komunistického režimu připomenou v Praze na různých akcích písničkáři, rockeři i zástupci klasické hudby. Hold sametové revoluci vzdá například zahajovací koncert nové sezony Národního divadla. Na jedné z akcí výjimečně vystoupí i jeden ze symbolů tehdejšího společenského dění Marta Kubišová, která před dvěma lety ukončila pěveckou kariéru. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Série hudebních akcí již začala. Například festival Metronome 22. června v Praze nabídl mimo jiné projekt Hlasy svobody, v němž se s připomínkou 30. výročí představily zpěvačky Lenka Filipová, Bára Poláková, Emma Smetana, Tereza Černochová či Monika Načeva. V zaplněné Smetanově síni Obecního domu pak 9. července vystoupila americká operní hvězda Renée Flemingová se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Koncert byl věnován 30. výročí sametové revoluce a památce bývalého prezidenta Václava Havla, který byl mezi hosty pražského vystoupení Flemingové v listopadu 2003.

Nejbližší velkou akcí připomínající v Praze sametovou revoluci bude předehra k nové sezóně orchestru FOK, která se uskuteční 28. srpna ve Valdštejnské zahradě. Dirigentem koncertu s názvem Sametové hlasy bude Jan Kučera a vystoupí na něm Aneta Langerová, Jaroslav Hutka, Michael Kocáb a Spirituál kvintet, který připomene písně Náměšť nebo Jednou budem dál.

Hold událostem před 30 lety vzdá Opera Národního divadla 12. září zahajovacím koncertem s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Návštěvníci Národního divadla uslyší úryvky a scény o porobě, vzpouře či smíření z opery Z mrtvého domu Leoše Janáčka, z Nabucca Giuseppe Verdiho, Fidelia Ludwiga van Beethovena, Andrey Chéniera od Umberta Giordana a oper Bedřicha Smetany Dalibor a Libuše. Vyvrcholením koncertu bude provedení kantáty Te Deum Antonína Dvořáka, která zazněla na konci roku 1989 při Havlově prezidentské inauguraci.

Organizace Post Bellum připravila u příležitosti 101 let od vzniku Československé republiky a 30. výročí sametové revoluce koncert pro projekt Paměť národa. Uskuteční se 28. října ve Foru Karlín a jeho organizátoři chtějí připomenout Koncert pro všechny slušný lidi z prosince 1989. Vystoupí Aneta Langerová, Vladimir 518, Thom Artway, Michal Ambrož & Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Jan Burian, Vladimír Merta a mnoho dalších.

Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru, vystoupí výjimečně 16. listopadu na akci v pražské Lucerně. "Marta je národní symbol a je potřeba velmi důkladně zvažovat, s čím se spojovat. Každý týden se jedná o desítky nabídek, a to i s ohledem na 30. výročí od sametové revoluce. Téměř vše však s díky a pokorou odmítáme," uvedl promotér Petr Větrovský. V programu dále zazpívají Jan Křížek nebo Vojtěch Dyk. Koncert je také věnován památce Václava Havla.

Na 16. listopad chystá koncert také Česká filharmonie, na kterém v Rudolfinu budou účinkovat členové a absolventi Orchestrální akademie. Uskuteční se za účasti bývalého prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka, který pronese projev při příležitosti 30. výročí událostí, které vedly na podzim 1989 k pádu totalit ve střední a východní Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď