Šamani obětovali velbloudy "pro velikost Ruska"

foto Ilustrační foto - Velbloudi dvouhrbí ve zlínské zoologické zahradě.

Moskva - Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, "aby posílili Rusko a jeho národy". "Tento obřad vykonali poprvé v moderní historii," poznamenal server Newsru.com. Obřad v šamanském táboře u Angarska, kde spolu s velbloudy na počátku února spálili na ohni i další laskominy, sledovalo asi pět stovek lidí.

"Tento obřad se nazývá Uuse, při němž lidé v nejhladovější zimě zabíjeli skot. Ale vše se odehrává s úctou ke zvířatům. Například nelze připustit, aby krev stekla na zemi. Ale moderní Burjati neznají staré tradice a považují to za barbarství," postěžoval si tisku zástupce hlavního šamana Artur Cybikov.

Rituál totiž rozhněval ochránce zvířat, kteří začali dávat svou nespokojenost najevo. Cybikov se domnívá, že obětování telat či ovcí by nikoho nenaštvalo, ale obětování velbloudů se považuje za přežitek, přestože bohům nejvíce lahodí. Usmíření duchů si totiž žádá nákladné dary. Velbloudy přitom od chovatele osobně a řádně odkoupil, aby pomohl lidem v těžkých dobách.

Staří Burjati podle šamana měli pětici posvátných zvířat, které obětovali za různým účelem: berana kvůli jídlu, kozla kvůli tvorbě, koně kvůli přemisťování, býka za účelem zbohatnutí a korunou všeho byl velbloud, který spojoval všechny účely.

"Tím, že uchováváme a zase křísíme tradice, obnovujeme nezměrné kulturní hodnoty, které povedou k obrození naší země. Ničení státnosti a svrchovanosti lidmi, kteří zapomněli a nechápou, kde žijí a co je vlast a vlastenectví. Jako věřící chceme svými modlitbami obnovit a obrodit naši vlast, aby byla silná, krásná, mocná a svrchovaná," vysvětlil.

Konkurenční šamani ale označili obřad za nesmyslný a kacířský. A prokuratura začala celou záležitost vyšetřovat, byť Cybikov se v stanici Echo Moskvy zapřisáhl, že úřady nikdy šamany za rituály nestíhaly, alespoň co paměť sahá.

Burjati jsou jednou z etnických skupin Mongolů, ale jsou považováni za samostatnou národnost. Tvoří přibližně čtvrtinu populace autonomního Burjatska v rámci Ruské federace.

msk hej

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď