Salvini, šéf protiimigrační Ligy, přivítal 51 uprchlíků z Afriky

foto Italský ministr vnitra Matteo Salvini (vlevo) dnes osobně přivítal 51 afrických uprchlíků, které OSN předtím evakuovala z Libye do Nigeru. Informovala o tom agentura AFP. Vicepremiér Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga a po nástupu nové vlády prosadil tvrdou protiimigrační politiku, uvedl, že Itálie je "hostitelskou, štědrou a solidární zemí".

Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes osobně přivítal 51 afrických uprchlíků, které OSN předtím evakuovala z Libye do Nigeru. Informovala o tom agentura AFP. Vicepremiér Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga a po nástupu nové vlády prosadil tvrdou protiimigrační politiku, uvedl, že Itálie je "hostitelskou, štědrou a solidární zemí".

"Jediný prostředek, který mohou ženy a děti v nesnadné situaci použít, je letadlo. Nafukovací čluny mají pod kontrolou zločinci, kteří (ze zisku) z pašování lidí kupují zbraně," řekl ministr, který úspěch Ligy založil na slibu, že příliv migrantů do Itálie zarazí. Salvini zavřel italské přístavy lodím neziskových organizací a nedávno prosadil přísný zákon o migraci a bezpečnosti.

 Italský ministr vnitra Matteo Salvini (vlevo) dnes osobně přivítal 51 afrických uprchlíků, které OSN předtím evakuovala z Libye do Nigeru. Informovala o tom agentura AFP. Vicepremiér Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga a po nástupu nové vlády prosadil tvrdou protiimigrační politiku, uvedl, že Itálie je "hostitelskou, štědrou a solidární zemí".

Italský ministr vnitra přivítal 51 uprchlíků a žadatelů o azyl, většinou rodin či žen s dětmi, na vojenském letišti nedaleko Říma. Většina z těchto 32 dospělých a 19 dětí pochází ze zemí Afrického rohu, tedy z Etiopie, Eritreje a Somálska, anebo ze Súdánu. Byli součástí skupiny 2300 běženců v nesnázích, které OSN přepravila z Libye do Nigeru.

V Itálii bude část z nich umístěna do rodin, o zbytek se postará katolická organizace Giovanni XXIII., pojmenovaná podle reformního papeže Jana XXIII.

"Je to první várka letadel, osobně se v tom angažuji. Není to jen gesto štědrosti pro kamery před Vánocemi," ujistil Salvini a dodal, že další přílety se uskuteční diskrétněji.

Po kontroverzních dohodách s libyjskou stranou, které uzavřela předchozí, levicová vláda, a blokaci lodí nevládních organizací se počet běženců, kteří dosáhli italských břehů, od léta 2017 výrazně snížil. Za prvních devět měsíců 2018 například klesl na 21.600, což je o 81 procent méně než před rokem, uvedla unijní pohraniční agentura Frontex.

Agentura AFP připomíná, že Itálie se angažuje v iniciativách, které se snaží z Libye dostat migranty, kteří tam uvízli. V libyjských detenčních táborech se podle libyjského ministra zahraničí nyní nachází zhruba 30.000 migrantů a po celém území země je přibližně 750.000 běženců. Tisíce z nich čelí svévolnému věznění, vydíráni a násilí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď