Šálek představí v Senátu výběr z fotek pořízených za 20 let v ČTK

foto Ilustrační foto - Fotoreportér České tiskové kanceláře Václav Šálek zahájil výstavu svých snímků k 20 letům své práce pro národní tiskovou agenturu, 13. června 2022 v Brně.

Praha - Fotograf Václav Šálek dnes odpoledne v Praze představí výběr z reportážních snímků pořízených za 20 let práce pro Českou tiskovou kancelář (ČTK). V národní tiskové agentuře zaznamenává dění na jižní Moravě, včetně mimořádných událostí, ale také kulturních akcí nebo sportovních utkání. Zájemci si mohou výstavu prohlédnout v Senátu, kam se přesunula z brněnské Celnice.

"Václav Šálek je agenturním fotoreportérem par excellence. Vedle toho, že skvěle fotí, má obrovské nasazení, je mimořádně ochotný vyrazit kdykoliv kamkoliv. Ve Fotobance ČTK, která je největším archivem zpravodajských fotografií u nás, najdete na 72.000 jeho snímků," řekla v červnu při zahájení výstavy v Brně šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková.

Kromě 20. výročí práce pro agenturu má Šálek ještě další důvod bilancovat - příští rok oslaví 50. narozeniny. Výběr fotek pro výstavu a paralelně vycházející knihu byl podle něj náročný, a to nejen kvůli počtu záběrů v agenturním archivu. "Člověku se vybavují emoce, vzpomíná, jak jednotlivé snímky vznikaly," řekl Šálek, který zaznamenával také třeba povodně nebo následky tornáda na jižní Moravě.

S užším výběrem proto autorovi pomáhala fotoeditorka Martina Topinková. Cílem byl podle ní pestrý soubor fotek, odrážející širokou škálu témat a situací, jimž se fotoreportéři ČTK věnují. Na výstavě jsou snímky ze sportovních utkání, zemědělských prací, divadelních zkoušek, z demonstrace i ze zoologické zahrady.

Absolvent břeclavského gymnázia Šálek se fotoaparátu poprvé chopil v 11 letech. Po několika letech se stal členem břeclavského Fotoklubu, se kterým pravidelně vystavoval a zúčastňoval se soutěží. Zpravodajské a reportážní fotografii se věnuje od roku 1993. Fotil pro regionální média i hudební časopisy, od roku 2002 pracuje pro Českou tiskovou kancelář, a to hlavně na jižní Moravě, ale také jinde, často na Slovensku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď