Sál zastupitelstva v Jablonci se vrátí do původní podoby z 30.let

foto Po rekonstrukci dvou salonků se letos radnice v Jablonci nad Nisou pustila do obnovy sálu zastupitelstva (na snímku ze 17. května v současné podobě). Vrátit by se měl do původní podoby z 30. let minulého století. Nejdražší položkou rekonstrukce budou lustry vyrobené podle původního návrhu autora radnice, architekta Karla Wintera.

Jablonec nad Nisou - Sál městského zastupitelstva v Jablonci nad Nisou se vrátí do původní podoby z 30. let minulého století. V tom současném jednali dnes zastupitelé naposledy, už v pátek nastoupí řemeslníci a začnou ho vyklízet. Náklady na rekonstrukci se odhadují na devět milionů korun. Nejnákladnější položkou budou nové lustry vyrobené podle původní dokumentace architekta Karla Wintera, které přijdou zhruba na tři miliony, řekl dnes ČTK tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavena byla v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněnou budovu město postupně obnovuje od roku 2011. Dává opravit okna, fasádu a pracuje se také na obnově interiérů radnice. Vestibul má od loňského roku lucerny, které v něm dosud chyběly, protože na jejich výrobu při výstavbě radnice nezbyly peníze. Podle původních plánů je vyrobila specializovaná firma Houska&Douda. Do původní podoby se loni vrátily i dva salonky vedle hlavního sálu.

Letos je v rozpočtu města na obnovu radnice připraveno 17 milionů korun, pracuje se na fasádě, většina peněz ale půjde právě do obnovy největšího sálu zastupitelstva. Stejně jako většina radnice prošel rekonstrukcí koncem 70. let minulého století. Původní obložení a prvky překryl tehdy populární umakart. "Naštěstí původní obložení a dveře jen schovali a neodstranili," pochvaloval si Řeháček. Na obnově sálu už se pracuje. "Už jsou zrestaurována všechna tři křídla dveří, které vedou do zastupitelského sálu, odvezeny už jsou také některé prvky původního dřevěného obložení, které se restaurují," řekl tajemník.

Ze sálu zmizí osvětlení ze 70. let - takzvané pampelišky. "Podařilo se nám je prodat za 400.000 korun. Nahradí je nová světla vyrobená podle původních Winterových návrhů," uvedl Řeháček. Z původních světel se našla podle něj torza, žádné z nich ale nebylo kompletní, a proto je nebylo možné do sálu vrátit. Jejich části ale využije dodavatel při výrobě nového osvětlení. Sál bude mít také původní předsednický stůl. "Většina z něj se zachovala pod tím umakartem," dodal. Naopak parkety dostane sál nové, ty současné jsou ve špatném stavu a je třeba znovu udělat i zásypy pod podlahami. Nový bude také nábytek, i ten ale dodavatel vyrobí podle původních Winterových návrhů z 30. let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď