Saipov byl obviněn z terorismu, FBI pátrá po dalším Uzbekovi

foto Uzbek Sajfulláh Saipov (vpravo na vozíku) u na kresbě ze soudní místnosti v New Yorku.

New York - Americká federální prokuratura oznámila, že obvinila Uzbeka Sajfulláha Saipova kvůli úternímu útoku v New Yorku z terorismu. O život při něm přišlo osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění. Saipov se dnes nečekaně objevil u federálního soudu na Manhattanu, aby si vyslechl obžalobu z terorismu, kterou proti němu podle médií nedlouho předtím vznesla prokuratura.

Do budovy přijel Uzbek na kolečkovém křesle s pouty na rukou a na nohou. Nebylo přitom jisté, zda se před soudem už nyní objeví, vzhledem k tomu, že byl postřelen policistou do břicha a vyšetřovatelé ho vyslýchali v nemocnici.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím sdělil, že v souvislosti s útokem zjišťuje informace o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale sdělen nebyl.

Saipov v úterý sjel pronajatou dodávkou na newyorskou stezku pro pěší a cyklisty a cestou srážel lidi. Prokuratura ho dnes podle agentur obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

V obvinění se také uvádí, že Saipov při výslechu v nemocnici řekl, že se nechal inspirovat teroristickou organizací Islámský stát (IS). Na zločin se prý připravoval téměř celý rok a Halloween si jako den útoku zvolil v předpokladu, že v ulicích bude více lidí.

Řekl také, že chtěl připravit o život co nejvíce lidí. Prohlásil, že "se cítí dobře ohledně toho, co udělal".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď