Sáblíková začíná cestu na šestou olympiádu, musela vyměnit nože na bruslích

foto Rychlobruslařka Martina Sáblíková pózuje fotografům před odletem na Světový pohár do Stavangeru, 7. listopadu 2022, Praha.

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková oficiálně odstartovala další sezonu ve své bohaté kariéře, která by měla pokračovat až do olympijských her v Itálii 2026. První závod ji čeká v pátek ve Stavangeru, kde začne Světový pohár. Pětatřicetiletá trojnásobná olympijská vítězka a jednadvacetinásobná mistryně světa si v přípravě musela zvykat na nové nože na bruslích. Materiál, který používala doposud, se totiž už nevyrábí a Sáblíkové již došly i zásoby nožů, které měla.

Fotogalerie

"Nože, na které jsem byla zvyklá, se už asi tři roky nevyrábí. Měla jsem zásoby, ale teď už jsem byla nucena ke změně a musím přiznat, že jsem nečekala, že přechod bude v uvozovkách tak drastický. Třeba to ale bylo tím, že jsem v létě nemohla jezdit na kolečkových bruslích tak, jak jsem zvyklá," řekla Sáblíková na tiskové konferenci před odletem do Norska.

Úprava bruslí jí zabrala hodně času. "Na ledě jsem začala v srpnu a prvních 14 dní jsem strašně trpěla, protože mi to nešlo. Když patnáct let jezdíte na nějakém materiálu a pak ho změníte, tak přechod není ideální," uvedla Sáblíková, která přešla ze značky Maple na Viking.

Trojnásobná nejlepší česká sportovkyně roku si musela zvykat na jiné vlastnosti nožů. "Každé jsou nějak naohýbané a materiál se při jízdě na ledě různě vrací zpět. Já jsem navíc dost zásadová a nikdy nože nepostavíte stejně. Navíc jsou například užší a asi o centimetr delší," vysvětlovala Sáblíková.

Po změně měla navíc i problém s technikou jízdy. "Snažila jsem se pořád jezdit stejně. Posouvali jsme je po milimetru sem a tam, abychom vše vychytali. Ze začátku jsem i zakopávala, a když jsem zkoušela start, tak jsem se ocitla na zemi. Bylo to docela komické. Dokonce si ze mě dělali srandu, že v zatáčce to vypadá, že šlapu zelí," přiznala Sáblíková s tím, že nastavování měl stejně jako v minulosti na starosti trenér Petr Novák.

Sáblíková v létě musela řešit i zdravotní problémy. Upadla totiž při běhu a měla tržnou ránu pod kolenem, kterou muselo spravit 12 stehů. "Asi měsíc a půl jsem poté nemohla pořádně trénovat," prozradila. Při běhu se navíc zranila již podruhé v kariéře. "Už jsem říkala, že mi to asi (zastupující) agentura zakáže. Asi před třemi lety jsem si při běhání zlomila malíček. Tentokrát se mi to stalo asi kilometr od baráku, kdy jsem nějakým nepochopitelným způsobem, asi mojí nešikovností, zakopla a spadla na ostrý kámen," popsala. První dva týdny nemohla ani pořádně chodit ze schodů.

Rodačka z Nového Města na Moravě po únorové olympiádě v Pekingu oznámila, že chce bruslit další čtyři roky a láká ji ukončit kariéru na hrách v Itálii. Do rychlobruslařského světa totiž vstoupila na olympiádě v Turíne 2006.

"Byla bych ráda, kdyby se to povedlo. Jsou to ale čtyři roky a nevím, co se mi stane. Budu to brát krok po kroku. Sezonu po sezoně. Vidina, že jsem začínala v Itálii a že bych tam i skončila, mě nadchla. Řekla jsem si, že to ještě zkusím se tam kvalifikovat," uvedla.

Nadcházející sezonu chce brát volněji. "Poolympijské sezony jsou vždy specifické. Říkám si, že to nebudu brát tak vážně, ale uvidíme, jestli se mi to povede. Asi jako vždy budu zase při závodech vystresovaná a budu chtít podat co nejlepší výkon," pousmála se Sáblíková, kterou v pátek čeká ve Stavangeru závod na 3000 metrů.

Sáblíková i další rychlobruslaři se budou muset v sezoně vyrovnat i s dopady rostoucích cen energií. Provozovatelé oválů totiž například začali méně chladit led a stadiony se nevytápí. "Dá se čekat, že na některých stadionech budou pomalejší časy. Například teď v Inzellu led mrazili na minus sedm a vzduch neoteplovali. Led je pomalejší, je rychleji rozjezděný. Většinou tak byly časy hodně daleko od osobáků," uvedla česká reprezentantka. Předpokládá nicméně, že na hlavní závody bude led připravený klasicky. "Při trénincích bude ale asi led pomalejší," dodala.

Stejně jako v průběhu celé kariéry povede Sáblíkovou jako trenér Novák, který čelí podezření, že Českému svazu rychlobruslení vyúčtoval nadsazené náklady za soustředění sportovců v italském Collalbu v letech 2019 a 2020. "Jsem ráda, že se vše řeší interně, řeší to svaz a řeší si to mezi sebou. Všichni mi říkají, že se mám soustředit na sebe, že je to mezi nimi. Jsem hrozně ráda, že teď se mě to prakticky nedotýká," řekla Sáblíková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď