Sáblíková jen trénuje a chystá se na čtyři závody v Heerenveenu

foto Ilustrační foto - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati závodu na 3000 metrů v nizozemském Heerenveenu.

Heerenveen (Nizozemsko) - Od roku 2007, kdy poprvé vstoupila do Světového poháru, měla rychlobruslařka Martina Sáblíková touto dobou již první závody sezony za sebou. Letos je ale vše jiné. Mezinárodní bruslařská unie kvůli koronavirové situaci ve světě výrazně upravila kalendář velkých akcí a rychlobruslaři včetně české hvězdy tak mohou prakticky jen trénovat. A chystat se na čtyři závody, které je čekají v rychlém sledu v lednu a v únoru na jednom místě - v nizozemském Heerenveenu.

"Na to, jak složitá je situace kvůli koronaviru, se nám daří trénovat docela dobře. Všechno je sice náročnější na plánování a organizaci, museli jsme dost improvizovat," uvedla Sáblíková pro ČTK.

Trojnásobná olympijská vítězka se s dalšími reprezentanty nejprve připravovala tři týdny v Inzellu, kde se představila i v kontrolních závodech. Nyní trénuje v Itálii.

"V Inzellu jsme se s sžili s ledem, rozjezdili a teď začínáme druhý týden kempu v Itálii. Občas se svezeme s italskou reprezentací, když se potkáme na ledě. Je to super změna, ve větší skupině je to vždycky zábavnější," řekla třiatřicetiletá rychlobruslařka.

Pro Sáblíkovou a spol. měla sezona začít závodem SP v Tomaszówě Mazowieckém v polovině listopadu. První díl seriálu byl ale zrušen stejně jako následující ve Stavangeru a prosincové závody v USA a v Kanadě. Aktuálně to vypadá, že rychlobruslaři budou závodit jen v Heerenveenu. Nejprve se tam uskuteční 16. a 17. ledna mistrovství Evropy ve víceboji, následovat budou dva díly SP a v polovině února MS.

"Uvidíme, jak se to Holanďanům podaří zorganizovat, případně jestli se ještě nebude něco měnit. V téhle sezoně musíme být připravení asi úplně na všechno," podotkla Sáblíková.

Rychlobruslaři se stejně jako zástupci řady dalších sportů musejí připravit na život ve speciálních "bublinách". "Pro rychlobruslení je skvělé, že se pojedou aspoň nějaké závody, celý rok jen trénovat, to by asi nebavilo nikoho. Ale zároveň je těžké odhadovat, v jaké bude člověk formě," řekla svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Ze skutečnosti, že se bude závodit jen ve sportovním komplexu Thialf, až tak nadšená není. "Tím, že se všechny závody pojedou v Heerenveenu, budou mít Holanďané výhodu, protože se tam mohli kontinuálně chystat. Mám ráda, když věci v přípravě fungují tak, jak jsem zvyklá, což letos bylo nemožné, ale snažím se s tím poprat a dělám všechno, abych byla od půlky ledna připravená," dodala Sáblíková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď