Šabatová bude zkoumat, co se odehrálo na shromáždění v Lipníku

foto Veřejná ochránkyně práv České republiky Anna Šabatová.

Brno - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová už dostala podnět k prověření postupu policie na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Vyřízení může trvat několik týdnů, řekla dnes Šabatová ČTK. Policie v první polovině listopadu zakročila proti muži, který z domu na námětí pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Podle policie byl zákrok oprávněný a v souladu s předpisy. Organizátoři protestu s tím nesouhlasí a podali k ombudsmance stížnost. Zvukaři za rušení shromáždění hrozí pokutu až 15.000 korun.

Šabatová bude chtít podrobněji vědět, co se v místě stalo. "Takže budeme muset vyzvat různé aktéry, včetně policie, aby nám podali vysvětlení, co se vlastně odehrálo," uvedla.

Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje setkal s obyvateli Lipníka nad Bečvou. Incident na náměstí v Lipníku nas Bečvou se stal 8. listopadu. Několik desítek lidí nevoli vůči prezidentovi vyjadřovalo s červenými kartami nad hlavou. Zvukař Jaroslav Hensl skladbu pouštěl z okna v prvním patře domu. Zakročili proti němu policisté, kteří jej donutili hudbu vypnout a odvedli ho na policejní služebnu. Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Podle policejního prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy.

Pokuta až 15.000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi (na snímku z 9. listopadu) za přestupek proti shromažďovacímu právu. Hensl 8. listopadu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi Miloši Zemanovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu. Policie už dříve uvedla, že se Hensl hlasitým pouštěním písně dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15.000 korun. Hensl platit případnou pokutu od přestupkové komise nehodlá. "Pokud bych dostal pokutu za to, že jsem rušil nebo zabraňoval shromáždění, budu se proti tomu bránit. Nechci platit pokutu za něco, co jsem neudělal. Ten způsob vyjádření byl mírumilovný a poměrně klidný, nemyslím, že bych nějak mítink narušoval," řekl ČTK Hensl. Dodal, že zaplacením pokuty by vlastně svou vinu přiznal. Bránit se pak hodlá odvoláním či jinou právní cestou.

Podnětů na policii řeší úřad Šabatové ročně desítky. Některé uzavře jako nedůvodné, u některých sezná pochybení policie a poté policii nejčastěji vyzývá, aby chybu uznala a omluvila se. To se ale někdy nestane a Šabatová udělí policii sankci zveřejněním. Naposledy takto v polovině listopadu zveřejnila případ, kdy policie pokutovala dvaasedmdesátiletou ženu, která spadla z kola a zranila se. Policista jí šel dát blokovou pokutu do nemocnice. Podle Šabatové byl ale postup policie nezákonný, nemravný a nedůstojný. Policie pochybení odmítla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď