Saakašvili k výslechu nepůjde, policii pozval do stanového města

foto Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili.

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a odvolaný gubernátor jihoukrajinského oděského regionu Michail Saakašvili se dnes nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku, které před budovou ukrajinského parlamentu postavili odpůrci prezidenta Petra Porošenka. Tam podle médií očekává další pokus úřadů se jej zmocnit, po nepovedených pokusech o zatčení z úterý a z dnešního rána.

Saakašvili se mezitím objevil v policejní databázi jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

"Vyhlašuji tady naši Síč," prohlásil Saakašvili dnes večer ve stanovém táboře v narážce na někdejší pevnost svobodných kozáků, kteří se nepodřídili vrchnosti. "Budou na nás útočit. Ale my si také povedeme aktivně. Musíme se naučit vést protiútoky. Proto zde vyhlašuji naši Síč. Budeme se rozšiřovat. Budeme se připravovat odrážet jejich útoky," řekl podle serveru Cenzor.net.

Šéf ukrajinské prokuratury Jurij Lucenko, který dal v úterý Saakašvilimu 24hodinou lhůtu na to, aby se dobrovolně dostavil k výslechu, po uplynutí lhůty uvedl, že obvinění bylo zasláno na Saakašviliho adresu. Politikův advokát naopak přes média vzkázal, že nemá čas vysedávat na poště, a že prokuratura mu obvinění nepředala, když si pro ně zašel. "Nebudeme za nimi běhat po celém Kyjevě. To ne my, ale oni porušují zákon," odvětil advokát Pavlo Bogomazov listu Ukrajinska pravda na dotaz, proč se jeho klient nedostavil k vyšetřovateli.

Saakašviliho v úterý osvobodili jeho přívrženci, když ho v Kyjevě zatkli agenti ukrajinské tajné služby SBU. Před ukrajinským parlamentem politik společně se svými stoupenci požadoval odvolání Porošenka.

Někdejší spojenec ukrajinského prezidenta, jenž Saakašviliho pozval do země v roce 2015, kritizuje Porošenka za váhavé potírání korupce a za klientelismus. Před sídlem ukrajinského parlamentu v centru Kyjeva požadoval v úterý odvolání i šéfů tajné služby a prokuratury.

Saakašvili dnes podal protikorupčnímu úřadu udání na Lucenka a šéfa SBU Vasyla Hrycaka, protože se podle něj dopouštějí zneužití pravomocí proti němu a jeho spolupracovníkům.

Policie ráno podnikla razii ve stanovém městečku demonstrantů. Utrpělo přitom zranění několik lidí, které podle Saakašviliho policie zbila. Exprezident vyzval Porošenka, aby zastavil útoky na své odpůrce. Podle ukrajinského ministerstva vnitra při střetech utrpělo zranění 14 policistů a dva civilisté. "Hledali mě, ale nenašli," poznamenal Saakašvili; prý si policisté spletli stan, podle jiné verze byl politik v hotelu.

Podle agentury Reuters je situace v okolí parlamentu zatím poklidná, ačkoli se zvýšil počet ozbrojenců chránících budovu. Demonstranti kolem stanového městečka postavili barikády.

Šéf prokuratury Lucenko obhajoval úterní zásah SBU a naznačil, že její agenti se nemuseli omezit na použití fyzického násilí či slzného plynu proti demonstrantům. "Mohli jsme být i více efektivní. Těch 12 členů SBU, kteří Saakašviliho včera (v úterý) převáželi k výslechu, se účastnilo bojů (na Donbase), ze zákona měli právo zahájit palbu," cituje list Ukrajinska pravda Lucenka.

Události dnes poprvé komentoval i Porošenko, podle něhož situace šokovala celou zemi. "Prezident i vláda respektují právo na mírumilovné protesty. Je důležité, aby práva občanů byla chráněna. To jsme také dali najevo v posledních dnech, ačkoli organizátoři (demonstrací) ve skutečnosti žíznili po krvi a ze všech sil se snažili vyprovokovat bezpečnostní složky. Je důležité, že (policie) těm provokacím nepodlehla," uvedl prezident.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď