Saakašvili k výslechu nepůjde, policii pozval do stanového města

foto Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili.

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a odvolaný gubernátor jihoukrajinského oděského regionu Michail Saakašvili se dnes nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku, které vzniklo před budovou ukrajinského parlamentu. Informovala o tom agentura Unian. Šéf ukrajinské prokuratury Jurij Lucenko exprezidentovi v úterý dal 24hodinou lhůtu na to, aby se dobrovolně dostavil k výslechu. Ukrajinské úřady považují Saakašviliho za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Saakašviliho v úterý osvobodili jeho přívrženci poté, co byl v Kyjevě zatčen agenty tajné služby SBU. Před ukrajinským parlamentem pak společně se svými stoupenci požadoval odvolání prezidenta Petra Porošenka.

Někdejší spojenec ukrajinského prezidenta, jenž Saakašviliho pozval na Ukrajinu v roce 2015, kritizuje Porošenka za váhavé potírání korupce a klientelismus. Před sídlem ukrajinského parlamentu v centra Kyjeva, kde se i se stoupenci utábořil, požadoval v úterý odvolání i šéfů tajné služby a prokuratury. Na dnešní večer pak Saakašvili svolal shromáždění, na němž představí svůj "akční plán".

Policie dnes v ranních hodinách provedla zátah na stanové městečko demonstrantů před ukrajinským parlamentem. Během něj utrpělo zranění několik lidí, které podle Saakašviliho policie zbila. Exprezident dnes vyzval Porošenka, aby zastavil útoky na aktivisty. Podle ukrajinského ministerstva vnitra však při střetech utrpělo zranění 11 policistů a dva civilisté.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď