S vyšším vzděláním roste i mzda

foto Studentky - ilustrační foto

Ne každé dítko je manuálně zručné, ne každé má hudební vlohy či talent na sporty. Může mít však dobře vyvinuté mozkové buňky. Pak by mu měla být dána možnost studovat. Co když máte doma nového Einsteina…

Již v době, kdy dítě navštěvuje základní školu můžete zjistit, zda je nadáno na učení či nikoliv. Pokud netráví veškerý čas v knížkách, a přesto nemá problém procházet s vyznamenáním, pak je zřejmé, že má předpoklady pro další studium. Ve chvíli, kdy si má vybrat střední školu, je dobré mu pomoci. Ovšem nepřeceňujte jeho studijní schopnosti.

Střední škola

Rozhodujete se, co s dítkem po základní škole? Pak se vám otvírá široká škála možností. Vybírat můžete jak z státních, tak i soukromých středních škol. Výhodou soukromých škol je zpravidla nižší počet žáků ve třídě, více školních aktivit a většinou i odlišný přístup ke studentům. Nabídky oborů jsou téměř totožné se státními školy. Vybrat si tedy můžete podle schopností vašeho dítěte či jeho zájmů. Ovšem není to zadarmo. Školné může být různé. Jeden rok studia stojí zhruba 20.000 korun, pokud si však vyberete prestižní lyceum, roční studium vás může stát několikanásobně více.

Vysoká škola

Studium na střední škole u mnohých bývá pouze odrazovým můstkem pro další studia na některé z vysokých škol. Přestože počet absolventů každým rokem stoupá, stále však zaostáváme za vyspělými evropskými zeměmi, zejména severskými. Zde se podíl vysokoškoláků v populaci pohybuje kolem 30 %. Stejně jako u středních škol, i zde máte na výběr z státních nebo soukromých škol. I když studium na státních školách je bezplatné, počítejte s náklady, které spolknou učebnice a skripta, doprava, obědy popř. ubytování.

Vyšší vzdělání znamená vyšší plat

Doba strávená na studiích a celková částka do vzdělání vložena se v průběhu dalších let vrátí. O tom svědčí i následující tabulka, která nabízí přehled průměrných mezd podle dosaženého stupně vzdělání. Není nic překvapivého, že s rostoucím vzděláním roste i plat. Zatímco středoškolák má na své výplatní pásce cifru odpovídající zhruba průměrnému platu, vysokoškolsky vzdělaný bere 1,7 násobek průměrného platu.

Graf: Vývoj průměrných mezd podle vzdělání ve vztahu k celkové průměrné mzdě

Vývoj průměrných mezd podle vzdělání ve vztahu k celkové průměrné mzdě - Finance.cz

Zdroj: www.czso.cz

Jak rychlá bude návratnost vynaložených peněz, záleží především na sektoru a oboru, ve kterém vysokoškolák najde uplatnění. Vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci v podnikatelské sféře mají o 60 % vyšší výdělek, než stejně vzdělaní zaměstnanci ve sféře nepodnikatelské. Pokud své znalosti náležitě zužitkuje ve finančnictví nebo IT oboru, pak si může přijít na dvoj až trojnásobek průměrného platu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď