S větrem o závod: nizozemští cyklisté jedou proti bouři

foto Cyklistický závod na 8,5 kilometru proti větru na nizozemském umělém ostrově Neeltje Jans poblíž belgických hranic.

Amsterodam - Zatímco velkou část západní Evropy dnes silný vítr orkánu Ciara potrápil, skupina cyklistických nadšenců v Nizozemsku naopak poryvy dosahující síly hurikánu uvítala. Sportovci se na umělém ostrově Neeltje Jans poblíž belgických hranic zúčastnili nezvyklé disciplíny: jízdy proti větru, píše agentura AP.

Fotogalerie

K závodu není třeba mnoho. Cyklistům stačí jednoduchý bicykl bez přehazovačky, který nesmí mít odlehčený karbonový rám či silniční řídítka, takzvané berany. Pak už jsou potřeba jen silné nohy, odhodlání a vítr - hodně větru.

Trasa závodu je dlouhá "pouhých" 8,5 kilometru a vede po úplné rovině, udolá ale i ty nejzkušenější závodníky. Organizátoři vyčerpaným cyklistům na konci připravili i kyblíky na zvracení. "Přežil jsem, ale bylo to dost náročné," řekl po závodě 56letý Hans Deting, kterému krvácela ruka - poranil se, když ho vítr sfouknul z kola.

Zatímco závod proti větru se může většině lidí zdát jako šílenství, v Nizozemsku je to překvapivě populární disciplína. O účast projevilo zájem 11.000 lidí, organizátoři klání však mohli zapsat jen 300.

"Říkáme tomu nizozemská hora," vysvětluje nástrahy trasy organizátor Robrecht Stoekenbroek. "Je to stejné, jako byste na tom nejhorším možném kole jeli do kopce s 10procentním sklonem," říká Stoekenbroek, podle kterého většinu závodníků nezajímá, v jakém čase trať dokončí. Hlavní je dojet.

"Když to zvládnete jednou, chcete to zvládnout i podruhé. A pak znovu a znovu a znovu, protože tohle je zkušenost, kterou musíte zažít," dodává pořadatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď