S přechodem na home office mají lidé problémy s rozvržením času

foto Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.

Praha - Problémy s rozvržením času, chybějící kontakt s kolegy, větší prokrastinace nebo naopak workoholismus jsou nejčastější problémy, s nimiž se setkávají lidé, které aktuální situace donutila pracovat z domova. Pro mnohé je home office nová zkušenost, kterou často nezlepšuje ani celodenní přítomnost dětí. Z ankety ČTK ale také vyplynulo, že řadě lidí se nový způsob práce zamlouvá.

"Výhodou je určitě ušetřený čas za cestu do práce, možnost přizpůsobit si pracovní podmínky, které vám vyhovují, bez ohlížení na kolegy. V tom ale spočívá i úskalí, přicházíte o možnost interakce s kolegy, obzvlášť pokud něco hoří," uvedla výživová poradkyně Věra Burešová.

Odborníci doporučují lidem na home office, aby si vytvořili časový plán dne a ten dodržovali. "Pořád se snažím držet režim, jako bychom šli do práce. To je budíček, snídaně, ranní hygiena, pak práce, děti, hra. Ven chodíme odpoledne, jakože ´po práci´," sdělila ČTK manažerka Lada, která pracuje pro České Radiokomunikace.

Důležité jsou také rituály - nezůstávat celý den v pyžamu, vypít si ranní kávu, pravidelně cvičit. Při práci si dávat přestávky, nezapomínat jíst a pít. K plánování a sledování odpracovaných hodin využívají lidé mobilní aplikace nebo kalendáře.

Péči o děti, které kvůli epidemii nechodí do školy, si v některých domácnostech rozdělili. "S manželem se u dětí střídáme. Dopoledne pracuje on a odpoledne já," uvedla textařka Lída z Kolína, které se práce z domova zalíbila. "Více relaxujeme, více se mazlíme a nikam nespěcháme. Jsme více spolu," dodala.

Multitasking neboli dělání několika činností naráz ale nemusí být efektivní. Ženy na home office tak často zaměstnávají chůvy. "Čím víc má člověk práce, tím víc toho stihne a méně prokrastinuje. Mně vyhovuje opravdu velké nasazení. To plus chůva je něco, bez čeho bych nemohla fungovat," uvedla ředitelka PR agentury Michaela. Sehnat chůvu je ale v současné době náročné. "Mně odřekla kvůli koronaviru i babička, natož placená hlídačka," stěžovala si na internetu maminka dvou dětí.

Domácí prostředí ale nevyhovuje každému. Některé firmy tak nabídly svým zaměstnancům práci v náhradních prostorách. "Máme k dispozici firemní byt, kam se může přesunout ten, kdo má zrovna krizi a potřebuje chvíli oddech od své domácnosti a klid na práci," uvedla Jiřina z Prahy.

Z ankety ČTK také vyplynulo, že řadě lidí chybí sociální kontakt - tlachání s kolegy, společné porady nebo práce z kavárny. Ve větších firmách přešli nyní k videokonferencím nebo hromadným telefonátům. Práce přesunutá do on-line světa ale bývá náročná. "Nejhorší je sedět od rána až do večera na jednom telefonu za druhým. Už mám celou hlavu otlačenou od sluchátek. Nehledě k tomu, že už taky nevím, jak si sednou, abych nebyla jako paragraf," uvedla Andrea z neziskové organizace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď