S požárem v Saském Švýcarsku bojuje už 550 hasičů, obavy mají z horkého počasí

foto Vrtulníky během boje s lesním požárem v Saském Švýcarsku, 2. srpna 2022.

Berlín - S požárem lesa v Saském Švýcarsku, který se tam rozšířil z české strany na začátku minulého týdne, bojuje nyní už na 550 hasičů. Pomáhá jim v tom také 12 hasicích vrtulníků a saská a bavorská policie s vodními děly. Oheň se stále nedaří dostat pod kontrolu. Obavy panují i kvůli předpovědi počasí, která na středu počítá s teplotou kolem 33 stupňů Celsia, ve čtvrtek až 37 stupňů. Déšť, který by hasičům situaci ulehčil, zatím v předpovědi není.

"Potřebujeme déšť, aby se situace zlepšila," prohlásil dnes ráno mluvčí okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří Thomas Kunz. Podle něj také hrozí, že požár zesílí kvůli růstu teplot, pokračujícímu suchu a větru.

Hasiči, jejichž počet se dnes zvýšil ze tři stovek na 550, zasahují proti ohniskům a žhavým uhlíkům, které by mohly rozšířit požár do okolí. Pomáhají jim vrtulníky a vodní děla saské a bavorské policie, která kropí okraje cest, aby zabránily šíření uhlíků.

Oblast dnes podle místních médií navštíví saská ministryně kultury a turistiky Barbara Klepschová, která má na programu setkání se zástupci obcí. V lázeňském městě Bad Schandau bude jednat i s podnikateli v cestovním ruchu či zástupci drážďanské průmyslové a hospodářské komory. Podle Klepschové někteří hoteliéři hlásí rušení rezervací, a to až do podzimu. Regionální vláda má proto jednat o tom, jak podnikatelům pomoci.

Požár v Saském Švýcarsku se rozšířil do Německa z české strany na začátku minulého týdne. Požár v Českém Švýcarsku, který dnes hoří desátým dnem, se ale už českým hasičům v pondělí podařilo dostat pod kontrolu a dnes dál zmenšují jeho plochu.

Po týdnu se podařilo uhasit požár na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem, oznámilo dnes vedení místních hasičů. Požár vypukl minulé pondělí, rychle se rozšířil a poničil zhruba 800 hektarů lesů a porostů, což je plocha asi čtyřikrát větší než Monako. S plameny bojovali kromě hasičů i policisté a vojáci.

Záchranné služby ale znepokojuje předpověď počasí na nadcházející dny. V některých okresech Braniborska bude kvůli vysokým teplotám platit pátý, nejvyšší stupeň nebezpečí lesních požárů již ve středu, ve čtvrtek pak téměř ve všech okresech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď