S péčí o pacienty s COVID-19 pomůže přístroj na skenování plic

foto Laborantka pracuje na vyhodnocování vzorků na koronavirus 24. března 2020 v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

Praha - Do Česka by mělo v následujících dnech dorazit několik přístrojů na skenování plic. Pomohou zdravotníkům sledovat pacienty s nejtěžším průběhem nemoci COVID-19, kteří potřebují plicní ventilaci. Jedno z nově dodaných zařízeních už využívá Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). ČTK to dnes řekli Robin Čumpelík z odboru bezpečnosti a krizového řízení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Martin Ričl ze společnosti Linet, který se podílí na koordinaci projektu, a Michal Otáhal z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN.

Podle Ričla přístroj pomáhá vylepšovat plicní ventilaci tak, aby byla co nejbezpečnější a nejefektivnější. "Jedná se o neinvazivní přístroj, který je u lůžka pacienta a nepřetržitě ho monitoruje. Vytváří elektrické pole napříč hrudníkem pacienta a elektrické pole zároveň snímá a na základě propustnosti těla vypočítává dynamický obraz toho, jak plíce dýchají," popsal Ričl. Lékařům to pomáhá například v rozhodnutí, jak umělou plicní ventilaci řídit.

Otáhal z VFN ČTK řekl, že přístroj ukazuje jak vzdušnost plicní tkáně, tak i kolik krve jí protéká. K zásadním přínosům podle něj patří právě to, že neustále monitoruje stav různých částí orgánu.

S přístrojem, který provádí takzvanou elektrickou impedanční tomografii, už mají podle Otáhala ve VFN dlouhodobou zkušenost. "Dva roky probíhá výzkum s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, do kterého je zahrnutý. A pomáhal už několika pacientům," řekl Otáhal. Podotkl, že technika je známá zhruba 20 let, konkrétní přístroje se však postupně vyvíjejí a zlepšují.

Podle Ričla jsou nyní v Česku tyto přístroje tři, ten, který využívá VFN, zakoupila a nemocnici půjčila společnost Linet. Ričl uvedl, že MPO připravuje program na zakoupení pěti těchto přístrojů, z nichž jeden vyjde na dva miliony korun. K hlavním iniciátorům projektu patří Otáhal a Vladimír Šrámek, který je přednostou anesteziologicko-resuscitační kliniky svatoanenské nemocnice v Brně. Vytipovali, které nemocnice zařízení dostanou.

"Přístroj by měla dostat Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Fakultní nemocnice v Ostravě. Byla vybrána centra, kde budou ležet pacienti s nejtěžším průběhem COVID-19," doplnil Ričl. Dodal, že po odeznění krize budou přístroje využívány k dalším výzkumným projektům.

Ričl řekl, že nyní jsou na cestě z Nizozemska dva přístroje, další by měly dorazit v následujících týdnech. Podotkl, že se projednává způsob financování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď