S&P snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na polovinu

foto Znak eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Londýn - Mezinárodní ratingová agentura S&P dnes kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na půl procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. V Itálii, která je zatím v rámci Evropy koronavirem nejvíce zasažená, čeká agentura pokles ekonomiky o 0,3 procenta.

"Krátkodobý výhled pro evropskou ekonomiku se zhoršil," uvedli ekonomové S&P ve zprávě. Předpověděli, že hospodářství začne oživovat ve druhém čtvrtletí, toto oživení však podle nich bude křehké.

V Německu, které je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky, očekává S&P v letošním roce stagnaci. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle údajů spolkového statistického úřadu zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo za šest let.

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová dnes předpověděla, že růst globální ekonomiky letos kvůli koronaviru ve srovnání s loňským rokem zpomalí. V lednové prognóze přitom MMF předpokládal zrychlení růstu na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta. Aktualizované ekonomické prognózy plánuje Georgievová představit v příštích týdnech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď