S hašením lesních požárů v ČR by letos případně pomohly 2 pronajaté vrtulníky

foto Návštěva ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) (uprostřed) v národním parku České Švýcarsko, 27. března 2023, Děčínsko. Vpravo je ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.

Hřensko (Děčínsko) - Ministerstvo zemědělství vypíše tendr na pronájem dvou vrtulníků. Budou připraveny k zásahu u lesního požáru kdekoli v České republice, řekl v Hřensku ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Příští rok už by chtěl stát koupit vlastní techniku.

Pronájem letecké techniky je jedním z opatření po loňském požáru v národním parku České Švýcarsko, které dnes Hladík navštívil. Požár se rozšířil na plochu o rozloze 1060 hektarů a byl nejrozsáhlejším lesním požárem v ČR. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

"Na letošní sezonu si pronajme (vrtulníky) ministerstvo zemědělství za kofinancování ministerstva životního prostředí a také prostředků Evropské unie," řekl ministr Hladík. Podle něj je dlouhodobou vizí Hasičského záchranného sboru ČR pořídit vlastní techniku. "Jakým způsobem to bude zrealizováno, to je otázkou diskuse. Zda to už bude k dispozici pro příští sezonu, to teď nevíme vzhledem k dostupnosti té techniky jako takové," doplnil Hladík. Pokud by technika k dispozici nebyla, vrtulníky by si ministerstvo zemědělství pronajalo znovu, případně by prodloužilo smlouvu.

Vrtulníky by měly mít minimální kapacitu 3000 litrů. Hladík uvedl, že tendr bude evropský, dodavatel nemusí být z České republiky. Vrtulníky chce mít ministerstvo pronajaté od května do září, kdy je hlavní sezona požárů.

Ministerstvo životního prostředí dále předloží vládě materiál, který se bude týkat prevence vzniku požáru velkého rozsahu, připravenosti ČR na hašení a také navýšení počtu zaměstnanců národních parků. V národním parku České Švýcarsko je například pouze šest strážců a několik dobrovolníků. Správa jich potřebuje alespoň 16. Podle Hladíka se již letos musí stavy zvýšit o tři zaměstnance.

MŽP rovněž připravuje společnou pracovní skupinu, ve které budou zástupci Národních parků České Švýcarsko a Saské Švýcarsko, stejně jako zástupci českého i německého ministerstva životního prostředí. Hladík se dnes sešel se svým saským kolegou Wolframem Güntherem. "Především děkuji našim saským kolegům za jejich nasazení během rozsáhlého požáru z léta 2022. Národní parky, a to nejen Saské a České Švýcarsko, musíme připravovat na budoucí sucha i případy extrémního počasí. Proto potřebujeme spolupracovat nejen v požární bezpečnosti, ale i v ochraně přírody a krajiny nebo v oblasti turismu," uvedl Hladík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď