Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl Senátu Austin

foto Americký ministr obrany Lloyd Austin.

Washington - Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly, Pentagon překvapila. Před senátním výborem pro armádu to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Kromě něj o odchodu amerických vojáků z Afghánistánu vypovídali i nejvyšší představitelé armády. Austin zároveň přiznal, že závěr nejdelší americké války provázely chyby, včetně korupce a upadající morálky mezi afghánskými vojáky.

"Skutečnost, že se afghánská armáda, kterou jsme spolu s partnery vycvičili, jednoduše rozpustila - v mnoha případech bez toho, aniž padla jediná střela - nás všechny překvapila," řekl Austin. "Bylo by nečestné tvrdit něco jiného," dodal.

Austin promluvil na začátek dvoudenního slyšení před Senátem i Sněmovnou reprezentantů, které má objasnit chaotický závěr války v Afghánistánu. Po 20 letech ji v srpnu ukončilo stažení amerických jednotek, které doprovázely překotné evakuace diplomatů i Afghánců z letiště v Kábulu. Tálibán zároveň s odchodem jednotek při bleskové ofenzivě převzal kontrolu nad zemí, a vrátil se tak zpět k moci.

Agentura Reuters připomíná, že slyšení je příležitostí pro republikány, kteří se chtějí zaměřit na to, co vnímají jako chyby demokratické administrativy amerického prezidenta Joea Bidena.

Evakuace, při které členové místní buňky teroristické organizace Islámský stát (IS) zabili desítky Afghánců a 13 amerických vojáků, ale ministr obrany i přes určité chyby obhajoval.

"Jestli to bylo dokonalé? Samozřejmě, že ne," uvedl Austin a připomněl, že se podařilo ze země dostat na 124.000 Afghánců. "Ty podmínky v srpnu měly k ideálu daleko: extrémní horko, (...) země bez vlády, velmi dynamická situace na zemi (...) a smrtelná teroristická hrozba," dodal.

Existuje "velmi reálná možnost", že se nyní pod vládou Tálibánu v Afghánistánu znovu utvoří teroristické skupiny napojené na teroristy z organizací Al-Káida a Islámský stát, řekl senátorům generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů. Tyto skupiny podle něj v následujících 12 až 36 měsících mohou pro Spojené státy představovat teroristickou hrozbu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď