Rychlotest zjistí protilátky, objeví se 3 dny po příznacích

foto Rychlotesty na koronavirus - ilustrační foto.

Praha - Rychlotesty na COVID-19 odhalí protilátky viru. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se objevují v dostatečné míře tři dny po prvních příznacích. Nakažení lidé jsou ale podle ústavu infekční už dva nebo tři dny před objevením příznaků. Hygienici z Moravskoslezského kraje dnes uvedli, že chybovost testů je kolem 80 procent. Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by metodiku mělo vydat ministerstvo, napsal na twitter.

"Algoritmus primárně počítá s testováním osob s klinickými příznaky, jako je horečka, kašel a dušnost," uvedl SZÚ. Podle webu České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku může být příznakem, který je předchází ztráta čichu. Stejně zahraniční lékaři mluví také o ztrátě chuti, doporučují tedy testovat i osoby s těmito příznaky.

SZÚ v manuálu dále upozorňuje na to, že každý pozitivně testovaný rychlotestem, musí být vyšetřen a testován běžnou laboratorní PCR metodou. V případě pozitivity je nemocný v karanténě a testuje se znovu za dva týdny. První negativní test musí být ještě za 24 až 48 hodin potvrzen druhým negativním. Nadále pozitivní bude znovu testován za pět dní.

Do karantény na 14 dní chodí podle SZÚ i lidé, kteří mají po pozitivním rychlotestu z krve negativní test PCR z vzorků z nosohltanu. "Pokud se během karantény objeví klinické příznaky, tak doporučujeme provést opět Rapid test," uvedl SZÚ.

Do Česka bylo dodáno asi 150.000 rychlotestů, které z Číny přivezl český armádní speciál. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v neděli v pořadu Partie televize Prima řekl, že v letadle z Číny přiletí dalších 500.000 rychlotestů, část bude použita u zhruba 25.000 lidí v uzavřených obcích u Uničova a Litovle. "Použijeme je tam zřejmě plošně i s tím rizikem, že negativní rychlotest neznamená automaticky nenakaženost. Zhruba 20 až 30 procent populace bychom nezachytili," uvedl Prymula.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pro zvládnutí epidemie je zásadní vysoký počet testování. V Česku se připravuje zapojení laboratoří Akademie věd ČR, která má kapacitu tisíce testů denně. Musí ale připravit vlastní testovací metodu, protože dosavadní je závislá na dodávkách testů a reagujících látek ze zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď