Rychetský doufá v účast Zemana na oslavě Československa v Brně

foto Ilustrační foto - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Brno - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by si přál, aby se prezident Miloš Zeman 24. října zúčastnil slavnosti ke 100. výročí Československa. Ústavní soud ji uspořádá ve svém brněnském sídle, očekává také účast dalších ústavních činitelů. Dnes při jednání osobně pozval předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Rychetský nedávno také požádal Zemana o schůzku kvůli některým očekávaným personálním změnám v justici. Termín schůzky zatím Rychetský nezná, ale předpokládá, že k ní nepochybně dojde. Novinářům dnes řekl, že jeho žádost nemá žádné časové omezení.

Server HlídacíPes.org minulý týden napsal, že Rychetský chce s prezidentem mluvit o svém potenciálním nástupci. Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Tématem schůzky by mohlo být i obsazení míst předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Letos v září vyprší mandát Josefu Baxovi a Michalu Mazancovi.

Hospodářské noviny ve středu s odkazem na důvěryhodné justiční zdroje uvedly, že Rychetský navrhne Zemanovi rošádu dvou uznávaných soudců. K Ústavnímu soudu by prý rád přesunul Josefa Baxu, jehož by na Nejvyšším správním soudu podle listu nahradil nynější ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

"Nesmí se věřit všemu, co se objeví v médiích," řekl dnes Rychetský. Jeho názor se prý jako první dozví prezident, pokud se uskuteční navržená schůzka.

Jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu je v kompetenci prezidenta, vybírá z členů soudu. Ústavní soudce jmenuje prezident poté, co získají podporu v Senátu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď