Rybáři zahájí třídenní výlov rybníku Rožmberk, čekají 160 tun ryb

foto Třeboňští rybáři zahájili 13. října brzy ráno třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk na Jindřichohradecku s rozlohou 647 hektarů. Rybáři odhadují, že vyloví 160 tun tržních ryb, z toho bude 140 tun tvořit kapr.

Třeboň (Jindřichohradecko) 13. října (ČTK) - Třeboňští rybáři dnes po roce opět začnou s výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Očekávají srovnatelný výnos s minulými lety, což znamená přibližně 160 tun tržních ryb. ČTK to řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha. Výlov každoročně láká desítky tisíc lidí. Třeboňští rybáři odhadují výnos z podzimních výlovů na 2400 tun ryb.

Výlov začne v 7:00, kdy se rybáři sejdou. "Mezi sedmou a půl osmou začne zátah, trvá zhruba tři čtvrtě hodiny až hodinu. Pravidlo bývá, že kolem poledne se zátah opakuje. Denní výlov končí kolem třetí hodiny odpoledne. Zátah bývá vždycky komentovaný," řekl Malecha.

Video: Rybáři zahájili třídenní výlov rybníku Rožmberk
13.10.2017, 14:40, autor: Koblenc Václav, zdroj: ČTK

Pod hrází rybníka budou ukázky rybářské techniky, rybářské muzeum, dětský koutek a další atrakce. Široká je gastronomická nabídka, k níž patří rybí polévky, filety, kapří hranolky i řízky.

Výlov si vyžádá dopravní omezení. Silnice budou dočasně zjednosměrněné. Řidiči, kteří pojedou od Třeboně, odbočí za železničním přejezdem vpravo na obec Lužnice. Místo vjezdu k výlovu Rožmberka bude označeno velkým poutačem. Bezplatné parkoviště s dostatečnou kapacitou se nachází přímo u rybníka Rožmberk, řekla mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová.

Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři, zbytek amuři, tolstolobici, líni a dravci. Rybník se rozkládá na 647 hektarech. Spolu s Novou řekou ho v 16. století navrhl stavitel Jakub Krčín z Jelčan. Budoval se v letech 1584 až 1590. Sypaná hráz je dlouhá 2,4 kilometru, v nejširším místě má v patě až 60 metrů a v koruně 12 metrů. Hráz je vysoká 11 metrů, hloubka vody u hráze je 6,5 metru.

Třeboňští rybáři čekají výnos z podzimních výlovů 2400 tun ryb

Třeboňští rybáři odhadují výnos z podzimních výlovů na 2400 tun ryb. Dnes zahájili třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají výnos podobný jako v minulých letech, přibližně 160 tun tržních ryb. Ceny kaprů zvednou třeboňští rybáři o koruny. ČTK to řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha. Z větších rybníků, jež firmě patří, se letos budou lovit Horusický, Bošilecký a rybník Dvořiště. Výlov Rožmberka přilákal loni podle Malechy 50.000 lidí.

Roční produkce Rybářství Třeboň je 3200 tun tržních ryb, zhruba 2400 tun dělají podzimní výlovy. "Při výlovu Rožmberka prodáváme na hrázi kilogram kapra za jednotnou cenu 75 korun. V této chvíli ale víme, že náklady, které jsme měli na výrobu, byly ovlivněny suchem, které trvá už několik let po sobě, a vysokými teplotami. Měli jsme některé nákladové položky vyšší než v jiných letech, tudíž očekáváme, že v listopadu a prosinci naroste cena za kilo živého kapra z Rybářství Třeboň, řádově v korunách. Ale neumím odhadnout, v jakých cenách se navýšení bude pohybovat u prodejců, kteří od nás ryby kupují," řekl Malecha. Loni před Vánoci byla nejnižší cena třeboňského kapra 77 korun za kilogram.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 až 18 procenty. Na export jde z celkové produkce rybářství asi 65 až 70 procent ryb. Směřují hlavně do Polska, Francie, Německa, Slovenska, Maďarska, Itálie, Rumunska. "To jsou hlavní odbytiště. Letos propadla výroba ve všech jižních zemích, takže hodně ryby směřuje na rumunský trh, Maďarsko má nižší výrobu a stabilně má nízkou výrobu Polsko, hodně ryb z Česka směřuje na polský trh," řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Rybářství Třeboň má podle něj vysoký export proto, že Jihočeský kraj je výrobní region, kde nelze všechny ryby spotřebovat. "Je tady obrovská koncentrace výroby, proto se odsud ryba musí přesouvat jinam," řekl Provázek.

Výlov Rožmberka začal dnes kolem 7:00. Rybáři odhadují, že vyloví 160 tun tržních ryb, z toho bude 140 tun tvořit kapr. Rybník vypustili asi 14 dní před výlovem. Zátah je komentovaný. Pod hrází rybníka budou ukázky rybářské techniky, rybářské muzeum, dětský koutek a další atrakce.

"Návštěvníci si můžou v sádkách zachytat pstruhy a je tam simulátor lovu ryb na udici. Široká je gastronomická nabídka založená na rybách: rybí polévky, filety, kapří hranolky, řízky - ty připravují naše baštýřky, manželky našich zaměstnanců. Je to tradice, která trvá už několik let. Máme ochrannou známku Třeboňské baštýřky," řekl Malecha.

Rožmberk se od roku 2012 loví každoročně, předtím lovili třeboňští rybáři velké rybníky jednou za dva roky. Na výlovu rybníka, v němž většinu ryb tvoří kapři, zbytek amuři, tolstolobici, líni a dravci, se podílí 40 rybářů a studenti střední rybářské školy. Dalších 50 zaměstnanců firmy zajišťuje ostatní práce.

"Rožmberk je největší rybník v Čechách, to zavdává pocit výjimečnosti. V rybníku žije sumec Standa. My jsme ho dva roky neviděli, protože zůstává v korytě Staré řeky, takže doufáme, že tam je," řekl Malecha.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 procenty. Obhospodařuje přes 7000 hektarů rybníků. Loni vylovilo 3436 tun ryb, meziročně o 200 tun více. Tržby z prodeje ryb činily 146 milionů Kč, o sedm procent více. Zisk EBITDA vzrostl na 34,4 milionu, v předchozím období byl 29,5 milionu Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď