Růžový tank se jako symbol svobody objeví ve Stockholmu

foto Ilustrační foto - Růžový tank výtvarníka Davida Černého (na archivním snímku).

Praha - Růžový tank Davida Černého se příští týden objeví ve Stockholmu k připomínce 30. výročí Sametové revoluce. Variace na tank, který vznikl z monumentu připomínajícího na pražském Smíchově účast sovětské armády na osvobození Československa od nacistů. Růžový tank ve Stockholmu doprovodí výstava, jejího zahájení se 9. září zúčastní český ministr zahraničí Tomáš Petříček a švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Tank, který z tradiční vojenské zeleně narůžovo natřel Černý s přáteli v dubnu 1991, bude součást výstavy s názvem Democracy in Action, kterou zaštiťuje České centrum Stockholm ve spolupráci se zastupitelským úřadem a švédskými organizacemi.

Černý byl za natření tanku krátce stíhán, po uvedení do původního stavu tank znovu přetřela narůžovo skupina poslanců. Od té doby je monument známý pod názvem Růžový tank. Následně přišel o status národní kulturní památky, 13. června 1991 byl z náměstí odstraněn, nějakou dobu byl vystaven ve Vojenském muzeu Kbely a nyní je vystaven ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech. Ve Švédsku nebude vystaven původní tank, ale jiný stroj ze švédských zdrojů. "Jde o švédský tréninkový tank, který si vybral osobně David Černý," řekla Jungwirthová.

"Pink Tank jsme rozpracovali jako koncept ve spolupráci se dvěma švédskými kurátory na popud Niklase Bennwika, který před pár lety působil na švédské ambasádě v Praze. Primárně šlo o to vysvětlit, jak umění upozorňuje na problémy, jak chytrá myšlenka dovede nahlodat nedemokratický režim a povzbudit národ," uvedla ředitelka Českého centra Stockholm Zuzana Kabelková.

"Švédsko více než 200 let nezažilo konflikt, nesdílí tak stejný historický kontext jako náš region. Koncept by tedy měl švédské publikum překvapit, nasměrovat pozornost k naší zemi a zavdat podnět k zamyšlení nad problémy demokracie v dnešním světě," doplnila.

Celý projekt Democracy in Action poukazuje na schopnost jedince upozornit na problémy demokracie. Na příkladu ukázek českého umění prezentuje pohled do historie, například okupaci prostřednictvím fotografií od Dany Kyndrové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď