Růst daní z tabáku a alkoholu dopadne na závislé, plyne z šetření

foto Nekuřácká restaurace, zákaz kouření, cigareta - ilustrační foto.

Praha - Zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák nejcitelněji postihne alkoholiky a silné kuřáky, kteří tvoří velkou část sociálně vyloučených skupin obyvatelstva a často jsou v dluhové pasti. Zvýšení ceny pro ně ovšem nebude důvodem, aby přestali pít a kouřit, vyplývá z šetření inkasní společnosti M.B.A. Finance.

Od 1. ledna se zvýšila spotřební daň u tabáku a tvrdého alkoholu. Pokud láhev 40procentního alkoholu zdraží o devět Kč a krabička cigaret o 13 korun, zvedne se měsíční výdaj závislého člověka minimálně o 700 korun. Pro silné kuřáky a alkoholiky s nízkou kvalifikací a nedostatečnými příjmy to představuje finanční problémy a riziko vzniku dluhů.

"Tito lidé si neodepřou svoje neřesti a vyšší útraty za pití a kouření odnesou jejich rodiny, které již tak žijí na hranici chudoby," uvedl provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Vyšší cena bude mít podle něj na sociálně slabé obyvatelstvo, které se potýká se sociálně patologickými jevy, jen minimální preventivní účinek. Podle údajů M.B.A. Finance tvoří tito dlužníci mezi neplatiči téměř pětinu. Jsou to ale skoro nevymahatelné dluhy, které nevyřeší ani exekuce.

V Česku pije alkohol rizikově 1,5 milionu dospělých a jak vyplývá z posledního šetření Agentury pro sociální začleňování, v sociálně vyloučených lokalitách je jejich podíl daleko vyšší. Téměř všichni dotazovaní starší 15 let kouří cigarety, přes 60 procent má problémy s nadměrným pitím a 75 procent jejich obyvatel je v dluhové pasti.

Mírnou kompenzaci zvýšených výdajů jim může zajistit od ledna zvýšená minimální mzda z 13.350 na 14.600 korun a valorizace důchodů, u těch u nižších zhruba o 600 korun.

"Z nízkopříímových dlužníků jich pravidelně pracuje jen okolo 18 procent, takže navýšení minimální mzdy se většiny z nich netýká. Jestliže doposud neplatili své závazky, jejich ochota řešit finanční problémy bude s rostoucími výdaji ještě menší. Vzniklé nevymahatelné dluhy pak firmy započítají do cen ostatním platícím zákazníkům," podotkl Zetek.

Řešení je podle něj v dlouhodobé prevenci a pomoci vyloučeným rodinám s výchovou dětí, aby nedocházelo k mezigeneračnímu přenosu škodlivých návyků. Závislým lidem by měla být poskytována větší pomoc v terénu a následně v komunitních centrech nebo poradnách. A zejména mladým lidem nabídnout řadu zajímavých aktivit, jak smysluplně trávit volný čas, dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď