Rusové v noci zaútočili na Ukrajinu drony, u Kyjeva zahynulo sedm lidí

foto Následky ruského raketového útoku na město Ržiščiv v kyjevské oblasti, 22. března 2023. 

Kyjev - Nejméně sedm lidí přišlo v Kyjevské oblasti o život při nočním ruském dronovém útoku. Serveru Ukrajinska pravda to řekla mluvčí záchranných složek. Úřady předtím informovaly o čtyřech obětech, bilance ale stoupla poté, co záchranáři vyprostili z trosek poškozené budovy další tři těla. Ukrajinským silám se podařilo zničit 16 z 21 dronů Šáhed íránské výroby, jimiž dnes Rusové na Ukrajině útočili, uvedl generální štáb ukrajinské armády. Osm z těchto dronů přitom mířilo na Kyjev. Ruská správa okupovaného poloostrovu Krym pak obvinila ukrajinské síly z dronového útoku na přístav Sevastopol.

Útok v Kyjevské oblasti se odehrál okolo třetí hodiny ranní ve městě Ržyščiv. Podle záchranné služby drony zasáhly dvě patra dvou internátů a také budovu vzdělávacího zařízení.

Ukrajinským silám se naopak podařilo zlikvidovat všech osm bezpilotních letounů, které mířily přímo na Kyjev, uvedla správa hlavního města na sociálních sítích. Informace o tomto vzdušném útoku přišla nedlouho po odjezdu japonského premiéra Fumia Kišidy z ukrajinské metropole.

Útoku bezpilotních letounů čelil podle ruské správy také Sevastopol na poloostrově Krymu, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Podle gubernátora Michaila Razvožajeva ruské námořnictvo útok odrazilo, zničeny ale byly tři "objekty", které gubernátor už blíže nespecifikoval.

Útok si podle Razvožajeva nevyžádal oběti ani zraněné a nepoškodil ani ruská plavidla v sevastopolském přístavu. Kyjev se k útoku na poloostrově nepřihlásil. Podle médií byla v souvislosti s útokem v Sevastopolu přerušena civilní doprava v přístavu.

Město je domovskou základnou ruské Černomořské flotily. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Krym v sobotu v souvislosti s výročím anexe v roce 2014.

V pondělí otřásly výbuchy krymským železničním uzlem Džankoj. Tam byly podle ukrajinské rozvědky zničeny střely s plochou dráhou letu Kalibr, převážené po železnici zřejmě právě pro lodě černomořské flotily.

Britská rozvědka dnes ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti uvedla, že ruské síly zřejmě ztrácí sílu u ukrajinského Bachmutu, který se snaží dobýt od loňského června.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď