Rusové se soustředí na vytvoření kontroly nad Luhanskou oblastí, tvrdí Ukrajinci

foto Ilustrační foto - Zničená obytná budova v ukrajinském Lysyčansku v Luhanské oblasti, 3. července 2022.

Kyjev - Ruské invazní jednotky ostřelují ukrajinské pozice podél celé frontové linie, přičemž útočí ve směru na obce Novoluhanske a Spirne v oblasti východoukrajinského Bachmutu. Ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Hlavní úsilí nepřátelských sil se podle něj soustředí na vytvoření kontroly nad územím Luhanské oblasti v rámci jejích administrativních hranic.

"Nepřítel přijímá opatření k obnově infrastruktury v týlových oblastech," píše ukrajinské velení. Generální štáb přitom nezmiňuje jmenovitě situaci ve městě Lysyčansk, jehož dobytí ruskými jednotkami ukrajinské velení potvrdilo v neděli a Moskva následně vyhlásila vítězství v celé Luhanské oblasti na východě země.

"Ve směru na Bachmut podniká nepřítel útoky směrem na osadu Novoluhanske, boje pokračují," tvrdí generální štáb. "Za podpory dělostřelecké palby a letectva agresor obnovil útoky ve směru na osadu Spirne, s částečným úspěchem, nepřátelské akce pokračují," hlásí dále velení ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajinští vojáci podle něj naopak odrazili útok ve směru na obec Dolyna u města Slovjansk.

V Charkovské oblasti na severovýchodě země podle ukrajinského velení ruské invazní síly soustředí své hlavní úsilí na udržení obsazených linií a zabránění postupu ukrajinského vojska. Ukrajinské letectvo a raketové a dělostřelecké jednotky pokračují v úderech na ruské pozice v Chersonské oblasti na jihu země, uvedl štáb.

Ruská armáda oznámila, že při úderu vysoce přesnými zbraněmi na pozice ukrajinské armády v Charkově zlikvidovala až 150 vojáků. Při dalších útocích zničila několik velitelských stanovišť ukrajinské armády a množství techniky, včetně systému protivzdušné obrany S-300. Podobná tvrzení bojujících stran ale není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"Relativně rychlé dobytí Lysyčansku rozšiřuje kontrolu Ruska prakticky na celé území Luhanské oblasti, což mu umožňuje tvrdit, že dosáhlo podstatného pokroku v plnění politického cíle, který prezentovalo jako bezprostřední cíl války, jmenovitě 'osvobození' Donbasu," uvedlo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze bojů na Ukrajině.

Britský resort obrany se domnívá, že na rozdíl od dřívějších fází invaze, Rusko zřejmě dosáhlo poměrně účinné koordinace mezi nejméně dvěma uskupeními v zemi. Ukrajinští obránci se podle něj z Lysyčansku pravděpodobně stáhli převážně koordinovaně a v souladu s plány. Jejich pozice v Severodoněcku a Lysyčansku se nacházely ve výběžku, na který mohli Rusové útočit ze tří stran, uvádějí Britové.

"Existuje reálná možnost, že ukrajinské síly budou nyní schopny ustoupit na snadněji hájitelnou, vyrovnanou frontovou linii," dodává britské ministerstvo, podle něhož se bitva o Donbas dosud vyznačovala pomalým postupem a masivním nasazením ruského dělostřelectva, které srovnává se zemí města a vesnice. Boje v Doněcké oblasti budou téměř jistě tímto způsobem pokračovat, uzavírá resort.

Když ruské síly minulý týden plně ovládly Luhanskou oblast, síly Ruskem podporované Luhanské lidové republiky (LNR) a Doněcké lidové republiky (DNR) se přesouvají do Doněcké oblasti, uvedl podle agentury TASS vůdce DNR Denis Pušilin. Ukrajina má i nadále pod kontrolou méně než polovinu tohoto správního regionu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď